120 „den tweeden dag nadat de hoofdmacht was opgerukt, en de in het „bivak achtergebleven koelies waren gebezigd tot het opvoeren van „vivres naar de mesigit, een soort van drijfjacht moest worden „gehouden, om de bij de korpsen in het strandbivak ingedeelde „koelies gedeeltelijk machtig te worden. „liet hoofdnadeel, verbonden aan de vaste koelie-indeeling, is, dat de „weinige koelies, die in depot blijven, dag en nacht onafgebroken hard „moeten werken, terwijl de bij de korpsen ingedeelde weinig of niets „doen. „De voordeelen, verbonden aan het voor vast detacheeren der „koelies bij de korpsen en diensten te velde, zijn anderzijds van „dien aard, dat die niet mogen worden over het hoofd gezien. „Die voordeelen zijn „a. de troep is spoediger marschvaardig bde koelies, bij de compagnieën ingedeeld, beschouwen zich gaan deweg als tot. die compagnieën te behooren, zoodat minder vrees bestaat „voor verwisseling of overloopen van het eene korps naar het andere; „c. zij worden beter en regelmatiger gevoed, daardoor krachtiger „en meer tot werken geschikt dhet beheer en toezicht over de koelies in het algemeen wordt „er aanmerkelijk door vereenvoudigd. „De indeeling der koelies moet dus afhankelijk worden gemaakt „van het aantal, waarover kan worden beschikt. „Is dat aantal voldoende, om tot eene detacheering bij de korp- „sen over te gaan zonder de algemeene werkzaamheid te schaden, „dan is dat verkieslijkis het aantal koelies echter beperkt, dan „werkt deta.cheeren zeer nadeelig. zooals hiervoren is aangetoond, „en doet men in dat geval beter, met de koelies in depot te houden „en aan de oprukkende korpsen zooveel toe te voegen, als hoogst „noodzakelijk zijn. „Deze wijze geeft bij een beperkt aantal het groote voordeel, dat „van de koelies de meest mogelijke partij wordt getrokken, dat de „arbeid zooveel mogelijk gelijk wordt verdeeld en dat de koelies „meer worden gespaard, of, m. a. w., dat zij alleen gebezigd worden „tot diensten, die noodzakelijk zijn. „De wijze van beheer en indeeling der koelies moet, m. i., af-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 131