128 Om goed brood te bakken, is goed tarwemeel uoodigvolgens de voorwaarden voor de levering, moet het brood gemaakt zijn van zuiver, niet duf tarwemeel, zonder zemelen of andere ver menging; geheel wit, goed gerezen en wel doorbakken zijn. Onzuiver tarwemeel geeft grijsachtig broodhet kan dan vermengd zijn met fijne zemelen of stof. Vermengd tarwemeel kan echter evengoed wit, goed gerezen en wel doorbakken brood geven. Men kan het tarwemeel gemakkelijk vermengen met boonen- of rijste- meel. In Europa komen nog veel andere vermengingen voor, als met gips, krijt, kalk, enz., om het gewicht te vermeerderen. Bij rijstemeel-vermenging bestaat de eigenaardigheid, dat het brood zwaarder wordt; daar het brood voor de troepen een vast gewicht heeft, wordt het dus zooveel kleiner. Vermenging van rijstemeel is bij brood te ontdekken door verdam ping; men neemt daartoe een stuk brood, half kruim, half korst, weegt dat zeer nauwkeurig en verwarmt het; na verhitting tot 100 of 110 graden zal meer dan 36°/0 vocht verdampt zijn. Bij goed brood verdampt 34 tot 36°/0. Vermenging van tarwe met boonenmeel is bij gebakken brood bijna immer te ontdekken aan eene eenigszins sterke lucht. Gloed brood moet geheel gelijkmatig goed gerezen zijn, de cellen mogeu niet te groot zijn, geen bulten of bochten aan de korst; de korst moet goed bruin, doch niet verbrand zijn; bij het kloppen aan de eene zijde van het brood moet het aan de andere zijde duidelijk hoorbaar zijn en mag het geluid dus niet dof klinken; bij het openbreken met de hand eene bijna zuiver rechte breuk opleveren, aangenaam rieken, dus niet duf of sterk, geen brokkelige of kleve rige kruim opleveren, bij het indrukken met den vinger elastisch opspringen, bij het proeven geen te zouten smaak hebbeneinde lijk mogen geen melige klonters of zanderige deelen te vinden zijn. Hard Brood. Hard brood of scheepsbeschuit wordt in de meeste gevallen van weitemeel gemaakt. Het deeg wordt gekneed met 1/lQ water, in ronde schijven gevormd, doorgestoken om het overcompleet koolzuur uitgang te verleenen en daarna in den oven gaar gebakken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 139