tijdelijk eene meerdere belasting geven, per groep van 2 a 3 man onder elkander te verdeelen. „Het transport met étapes is, wanneer het toegepast kan worden, beter dan een aanhoudende marsch, want de koelies hebben dan hunne eigene behoeften niet te dragen en zij komen eiken dag terug in een goed verblijf met droge ligging en brandhout, zonder dat zij door hunne groote massa's de wegen overvullen. Zindelijkheid vooral is een hoofdvereischte. „Het gewicht van de uitrusting der koelies was 5,45 KG.; die uitrusting bestond uit 2 dekens en 2 paar schoenen met het oog op de ïegens, een baadje, een broek, een paar slobkousen, een brood zak, een mes en 3 stuks keukengereedschap. „Het is noodig de koelies een vol rantsoen vivres te geven. Men moet de noodige gedrukten en marschorders medenemen. „Alle aanvragen voor koelies moeten geteekend worden door den sous-chef van den generalen staf." Expeditie in de Naga-Hills (1879—1880). Toen in 1879 de Naga's, wier land, bestaande uit 300 a 900 M. hooge heuvels, zich zuidwaarts van het bergachtig land der Lushaïes uitstrekt, den Engelschen politieken agent met zijn gevolg vermoord hadden, werd de brigade-generaal Nation met het bevel der tegen hen uitgeruste expeditie belast. Wij bezitten omtrent deze expeditie alleen het rapport van den luitenant der artillerie Mansel waaraan wij het volgende ontleenen over het transport der artillerie: „De artillerie bestond uit 2 kanonnen van 7 pond (gewicht 68 KG.) en 100 vuurpijlen van 9 pond; de kanonnen waren voorzien van 300 schoten. „Vuurmonden en munitie moesten met olifanten of met koelies vervoerd worden; aanvankelijk geschiedde het met olifanten, waar van men er 18 noodig had. Mountain guns in the Naga Hills, 1879-80, by lieutenant -Mansel, R. A (Proceedings of the Royal Artillery Institution, vol. XI, page 263).

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 13