130 Kerriewortel Koenir of Koenjit) is de wortel van eene kleine struik; deze wortel is zeer knoestig, van vele uitwassen voorzien en geel van kleur. Tamarinde is de vrucht van den tamarinde- of assemboom; gedroogd en rijp zijnde, wordt zij gemakkelijk van den bast ontdaan en daarna gezuiverd van het vezelachtig net en de pittenhet overblijvende wordt met lauw water tot ballen gekneed en zoo in den handel gebracht. Katoembar is het zaad van eene zeer lage struik of heester; ge droogd is het geelachtig van kleur en heeft de grootte van een pe perkorrel. Het wordt in den handel meestal vermengd met Djinten een langwerpig zaad van een bijna gelijke struik. Het zaad heeft veel overeenkomst met anijszaad. Vervalsching heeft niet plaats, maar wel vindt men er stof en ledige doppen in. De katoembarstruik wordt veel gebruikt door Chiueezen, weinig door de Inlandsche bevolking; zij heeft eene sterke, onaangename lucht. Lombok, ook wel Spaansche peper genoemd, wordt in rooden of groenen vorm gebruikt. Goed rijp zijnde, is de vrucht rood, onrijp groen de kleine lombok, ook lombok setan of rawit genoemd, is scherper dan de groote. Klappers zijn de noten van den klapper- of palmboom. Voor de sajor moeten ze niet al te oud zijn, doch goed volwassen; "kleine klappers zijn niet doelmatig, omdat daaruit bij het raspen en persen bijna geen santen verkregen wordt. Dikwijls worden de klappers ook geschild verkocht; dit is veel voordeeliger voor de menage. Laos is eene knoestige wortel, evenals de koenir of koenjit, wit van binnen, met eene geele tint van buiten en eene dunne schil; ze mag niet te oud zijn voor het gebruik, evenals de djai, die iets bruiner is. De hierboven genoemde, voor de kerrie gebruikt wordende ingre diënten zijn wortels, vruchten, enz., die niet aan vervalsching bloot staan de prijs van elk artikel is zeer gering. Men moet evenwel nagaan, of de artikelen versch zijn; of de klappers, indien ze ongeschild worden ontvangen, niet ledig geloopeu en daardoor inwendig bedorven zijn; of de lombok rijp is en geen verdroogde punten heeft; de tamarinde zuiver is, dus zonder vezels en pitten. Voor het bereiden van sajors of sambal's zijn nog tal van artikelen benoodigd, waarvan hieronder de voornaamste zullen volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 141