131 - Bctjam of Bajemook wel spinazie genoemd, omdat zij geheel daarmede overeenkomt, groeit in Indië Zeer snelze wordt clan ook veel in de sajor gebruikt; voor Europeanen is zij bovendien uitstekend, met aardappelen vermengd. Dauwt Blindjoe zijn de bladen van den bliudjoeboomzij zijn grooter dan die van den waringin. Blindjoe is het zaad van den boom; jong wordt het gebruikt voor de sajor, oud om kroepoek te maken. Djagong moedah is de jonge djagong of mais, die geschild in de sajor wordt gedaan. Is ze niet zeer jong, dan moet ze eerst gepeld worden. Ze is geelachtig van kleur. Garnalen worden voor de sambal gezouten gebruikt. Ycrsche gar nalen kan men alleen op de strandplaatsen bekomende ingezouten garnalen mogen niet bedorven rieken. Ketjap wordt gemaakt van katjang itamgekookt, met een weinig zout vermengd, daarna gezuiverd of doorgegoten. Enkele plaatsen hebben eene bijzondere renommee voor goede bereiding in de nabijheid van Batavia is Tangerang daarvoor bekend. Laksa wordt gemaakt als vermicelli, doch van rijstcmeel, dat daartoe vooraf getombokt en met water vermengd wordt. Het is een in Indië ook door bijna alle Europeanen gebruikt wordend artikel voor de sajor en de soep. Petei of Peteh is de vrucht van den peteiboomhet is eene lange boon met groote, ronde pitten; de bast zoowel als de pit is groen. Zij groeit in trossen bij elkander. De peteiboom is niet door geheel Indië verspreidop het door ons bezette gebied te Atjeh is ze niet of weiuig te vinden. De pit alleen wordt gebruikt; bij het keuren inoet men vooral nagaanof er ook wormen in zijn, daar de pitten soms geheel doorgevreten zijn. Reboeng is het uitspruitsel van een bamboestoel. Do stoel wordt voor het gebruik afgekapt nabij den grond. Zoodra nieuwe bamboe- uitspruitselon te voorschijn komen, worden ze, op 2 of 2decimeter hoogte gekomen, afgesneden. Zij moeten voor het gebruik goed ge schild wordenalleen het hart of binnenste gedeelte wordt gebruikt. Trassi wordt gemaakt van visch en zout.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 142