135 Er zijn 2 soorten van sago: 1" de parel sago (witte) en 2° de bruine of roode sago. Sago moet goed gezift, zonder stof, reuk en smaakloos zijn. Arrowroot is het pijlwortelmeel, dat uit de dikke vezels van de maranthe wordt verkregen. Door het raspen, mengen met water en het uitpersen bekomt men het zetmeeldoor verdamping van het water en droging ver krijgt men de arrowroot. Zij moet zijn licht, los en week bij het aanvoelen, in water gemakkelijk oplossen en niet tusschcn de vingers samenpakken. Meel. De in Indië meest gebruikt wordende soorten zijn het rijstemeel en tarwemeel. Rijstemeel is fijn gestooten rijst, terwijl het tarwemeel uit Europa wordt aangevoerd. Vermengingen van meel moeten meestal door het microscoop bepaald worden. Het is niet ondienstig bij meel warm water te doen. De reuk zal vreemde stoffen verraden. Boonen en Erwten. Bij het keuren van uit Europa ontvangen boonen er erwten heeft men bepaald na te gaan, dat de boonen en erwten glad en effen van oppervlak zijn, eene gelijkmatige kleur bezitten, droog zijn en niet door insecten aangevreten. Bras Ketan is de ontbolsterde zaadkorrel van eene plant, bijna geheel over eenkomende met de rijstplant, doch met het eenige onderscheid, dat aan elke zaadkorrel een vezel of zwart haar zitzij wordt op afzonder lijke sawah's verbouwd. De korrel wordt van de aar verwijderd door tombokken of malen, evenals de rijst; ontdaan van de schil is ze wit en niet doorschijnend zooals de rjjst. Veelal vindt men eenige rijstkorrels tusschen de bras ketan, dat natuurlijk door onvoldoend toezicht ontstaat. Verder is er nog zwarte

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 146