137 te maken. Aangezien Indië het land der suiker is, zou men geneigd zijn te denken, dat vervalschingen of bijvoegingen hier niet plaats hebbende Chineezen trachten evenwel uit alles meerdere voordeelen te verkrijgen. De Javasche suiker of goelah djawa wordt verkregen uit de palmboomenals kokos (klapper), dadel, sago, palmyra en gomu- sipalm. De bloemkolven dier palmen worden doorgesneden en het daaruit vloeiende sap opgevangen en bereid. De dan door koking verkregen suiker is veel bruiner dan de rietsuiker. Doordien ze veelal door de bevolking zelve gebruikt wordt, moet men ze zoo zuiver mogelijk en van gelijkmatige kleur aannemen. Thee noemt men de gedroogde bladeren van den theeheester, die thans over den geheelen warmtegordel tot op 45° breedte verspreid is. Er zijn twee hoofdsoorten in den handel bekend, de groene en de zwarte thee. Vele plantkundigen verdeelen ze in 2 soorten naar de struiken, de groene en de Bohea theestruik. Van de eerste soort zijn de bladeren lang en bleekgroen van kleurde bladeren der tweede soort zijn de helft kleiner en donker der groen. De waarde der thee hangt veel af van de zorg, die besteed wordt aan het inzamelen, sorteeren en toebereiden. Van de groene heeft men de volgende soorten vermeld in de volg orde harer waarde: 1° Keizerthee of Bloemthee, Theebloesem of Bing; 2° Soulong; 3° Paarl- of Tio-thee; 4° Aljofax of Buskruidthee; 5° Heyson of Hysan en 6° Singlothee. Van de zwarte thee heeft men de volgende soorten: 10 Pecco; 2° Souchong3° Padri-Souchong4° Congo5° Bohea. Vervalschingen van thee hebben op vele wijzen plaats; reeds in China worden bij de thee verschillende andere bladeren gevoegd. De bijvoeging en kleuring heeft in Engeland op groote schaal plaats met bladeren van den pruimen- en kersenboom, en van wilgen en populieren. De echte, Chineesche theebladeren zijn in volwassen toestand ongeveer 4 centimeter groot, lancetvormigde kleinere eivormigde opper- 1886, Dl. II. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 148