167 batterij drie bestemd tot het exerceeren uit de stukrijder-, sectie-, batterij- of divisieschool, terwijl zulks voor den vierden dag (Vrijdag) ook nog mogelijk is, aangezien het tableau voor dien dag aangeeft: batterijschool of militaire marsch. Voor de bergbatterij is één dag (Dinsdag) daarvoor aangegeven, eveneens met de mogelijkheid van een herhaling op Vrijdag. Zou dergelijke indeeling wel gewenscht zijn? Zou niet de beoefening van de divisieschool door de vereeniging van een veldbatterij en een bergbatterij moeten worden weggelaten? De divisieschool is vooreerst niet bestemd en ten tweede bijna on mogelijk voor bergbatterijenwil men op plaatsen, waar slechts één veldbatterij is, deze een enkele maal daarin oefenen, zoo kan men de lste en 2de linie laten uitrukken en dan de stukken en gekoppelde voorwagens met vier paarden bespannen. Zou het niet voldoende zijn, indien bij een veldbatterij één morgen aau stukrijderschool en één aan sectie-en batterijschool werd besteed; zoo ook voor een muildierbergbatterij één morgen aan sectie- en batterijschool en één aan wandelrijden? (1) Op deze wijze zou men, in verband met het onder 1° voorgestelde, vier morgens vrijhouden tot het doen van militaire marschen (waarbij steeds de een of andere onderstelling aan te geven), het beoefenen van de batterijschool, 11° gedeelte, en het uitvoeren van tactische onderstellingen met de andere wapens van het garnizoen. Ik stel mij voor dat de batterijen op deze wijze haar roeping meer nabij zullen komen, dan door de voortdurende oefeningen op Koningsplein, Waterlooplein en andere pleinen. 3°. Zooals het tableau voorschrijft is de Woensdagmorgen voor de kanonniers bestemd tot het systematisch lichten en zulks onder toezicht van den kapitein van politie en alle beschikbare luitenants. Hoewel niet op het tableau aangegeven, wordt aan dit richten bij de divisie te Weltevreden nog enkele malen ook de Vrijdagmorgen besteed. Dat aan de opleiding tot uitstekende richters de noodige zorg en tijd wordt geofferd, is natuurlijk; men wake daarbij echter tegen overdrijving. (1) Bij de bergbatterijen, waar geen muildieren zijn, moet het wandel rijden door ruiter- en stukrijderschool vervangen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 178