168 Alle kanonniers tot uitstekende richters te willen opleiden, is in gedachte alléén reeds een onmogelijkheidof er trouwens van op leiden wel véél sprake is, betwijfel ik; van nature heeft men de gave juist te kunnen richten of men heeft ze nietbezit men ze werkelijk, zoo zal deze nog in hooge mate te ontwikkelen zijn bezit men ze evenwel niet, zoo brengt men het ook nimmer tot een middelmatige hoogte. Een eerste zorg bij elke batterij zal dus moeten zijn de van nature goede richters op te sporen, iets wat zeer gemakkelijk is en binnen korten tijd kan zijn afgeloopendaarna dient uit dit aantal de per batterij noodige kern van uitstekende richters gezocht te worden en eindelijk deze kern de gelegenheid worden gegeven, zich in de aangeboren kunst te volmaken. Dat deze kern per batterij uit een klein aantal personen zal bestaan, is een feit voor een ieder, die slechts in de gelegenheid is geweest gedurende eenige maanden het stelselmatig richten bij te wonenbij een veldbatterij en een bergbatterij, waarbij volgens de formatie 93 en 53 kanonniers (Europeesche benevens Inlandsche) behooren, zal men blijde mogen zijn een getal van 14 en 8 uitstekende rich ters dat is 15 pCt. (1) rijk te zijn. Doch is zulk een getal ook niet voldoende? Door overplaatsing van de veldbatterijen naar de bergbatterijen zou men dan ongeveer 14 8 11 uitstekende richters per bat terij kunnen verkrijgen. Bij hen, die van nature geen goede richters zijn, zal nu ook geen bijzondere zorg aan het richten besteed behoe ven te worden; een zorg trouwens, welke geen vruchten zal dragen. Door op de voorgestelde wijze te handelen, bekomt men, geloof ik, nog een voordeelwanneer toch zij, die tot de kern van uit stekende richters behooren, geheel afzonderlijke richtoefenïngen hou den, zal de ambitie vrij wat meer opgewekt worden dan door oefe ningen, waaraan iedereen deelneemt en alzoo het tot de eersten te behooren geen moeite kost. (1) Dit getal (15 °/0) is het gemiddelde van wat bij tal van waarnemingen door mij gevonden werd; natuurlijk heeft het slechts een betrekkelijke waarde en zal bij de verschillende batterijen ook wel meer of minder verschillen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 179