6 voor den transportdienst, smolten aldra weg en van zelf rustte daardoor het transport van al de vivres en de fourage voor de colonne van Ulundi, van Port-Durnford naar Saint-Paul, op de dragers. Op een eersten marsch van 2 dagen (19 en 20 Juli) transporteer den de dragers 38,500 KG. vivres, plus de keukenbenoodigdheden, het kampementsmaterieel en de officiersbagage naar fort Chelmsford op 30 KM. afstand. Daar de brug oVer de Emlalazu beschadigd en onbruikbaar voor de karren was geworden en de passage der troe pen tegenhield, hielpen de dragers deze uit den brand, door hunne goederen over de rivier te dragenden 3en dag keerden zij terug naar Port-Durnford. De commandant richtte toen een stelsel van étape-posten in tusschen Port-Durnford en Saint-Paul, langs een voetpad dat den afstand tusschen die 2 plaatsen bracht op 58 KM., terwijl de afstand langs den karrenweg 80 KM. bedroeg. Hij stationneerde 500 dragers te Port-Durnford, 1000 halfweg op een punt, dat men Halfway- House noemde, en 500 te Saint-Paul. Op ieder dezer stations richtte men geriefelijke Kraals (dorpen met hutjes) op van riet, boomtakken en graszoden, met ossenhuiden als dak. Men maakte twee tusschen- magazijnen onder toezicht van een Induna en een inboorling; de dragers gingen van Port-Durnford naar het eerste magazijn, afstand 11 KM., en kwamen met leege handen denzelfden dag terug; een gedeelte van die van Halfway-House kwamen onbelast bij 't eerste magazijn en gingen beladen naar hun station teruganderen vertrokken met lasten van Halfway-House en gingen naar 't volgende station. De afstanden verschilden van 11 tot 18 KM. Door de dragers iederen nacht op hun station te laten terug komen, voorkwam men dat zij hun eigen bagage, kleeren, dekens, keukengereedschappen en assagaaien droegen, en werden al hun krachten voor nuttige lasten gebruikt. De lijn tot aan Saint-Paul werd gedurende ongeveer 6 weken gebezigd en tijdens die periode transporteerde men 200,000 KG. Af en toe hadden desertiën plaats, een gevolg van den angst voor Cetewayo; men strafte die met inh ouding van loon. Na de eerste maand wilden een groot aantal dragers, die hun loon hadden ontvangen, naar huis terugkeeren, om hun familie en eigendommen te bezoeken. Zij,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 17