170 een commissie werd opgedragen; niet aan een commissie, waarvan de leden batterijcommandant zijn of een andere betrekking vervullen, en dus geen tijd hebben zich geheel aan deze zaak te wijden, doch aan een commissie, welke tijdelijk boven de formatie van het wapen wordt gevoerd. Het verkrijgen van goede reglementen is zoo iets toch werkelijk wel waardhet wapen der Infanterie is ons hierin reeds voorgegaan. 5°. Tweemaal 's weeks wordt door een van de batterijcommau- danten, aan wien zulks door den divisiecommandant is opgedragen, theorie gehouden met de luitenants van beide batterijen, terwijl tweemaal per maand in vereeniging met de officieren van de vestingartillerie alhier een wetenschappelijke bijeenkomst wordt gehouden. Wat het houden van die wetenschappelijke bijeenkomsten betreft, ik geloof dat het niet ondienstig zoude zijn, daarin Nederland na te volgen; namelijk door ze zoo spoedig mogelijk af te schaffen. Wie lust heeft in werken, zal zulks doen zoowel met als zonder wetenschappelijke bijeenkomstenwie dit niet heeft, zal er door die bijeenkomsten niet toe gebracht worden, doch noemt het houden van een voordracht eenvoudig een koopje en hoopt dat zijn beurt niet al te spoedig wederkeere. Hoewel de A. O. 1869 No. 68 duidelijk aangeeft, dat de officieren in de keuze van het te bespreken onderwerp volkomen vrij zijn en de korpschefs het daarheen leiden, dat daarin zooveel mogelijk ver scheidenheid bestaat en men op practisch terrein blijve, zoo wordt, wat de artillerie .te Weltevreden aangaat, nog al van deze aangegeven richting afgeweken. Sedert het eind van het vorige jaar toch is een begin gemaakt met eene serie gedwongen opdrachten over militair recht en verschillende onderwerpen van artilleristiscken aardschootstafels, schietregels, trefkans, uitwerking van projectielen, enz. Wat het militair recht betreft, voorzeker is dit een onderwerp, waarvan de officieren over het algemeen weinig kennis bezitten; bij de opleiding tot officier wordt er naar mijn meening ook te weinig werk van gemaakt. Zal nu evenwel die kennis door het éénmaal hooren van een voordracht daarover verkregen worden Ik betwijfel het ten zeerste. Is die meening juist, waar blijft, dan het practisch nut? Wat de voordrachten betreft over schootstafels, schietregels,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 181