171 trefkans en uitwerking van projectielen, enz., men zal toestemmen dat het onderwerpen zijn, waarvan elk artillerieofficier op de hoogte moet zijn. Aangenomen nu, dat er enkele officieren zijn, die een minder voldoende kennis van de opgenoemde onderwerpen bezitten komt dan die kennis door het hooren van enkele voordrachten daar over, of is een nauwgezette studie daarvan noodig? Mij dunkt het laatste zal waar zijnis dit juist, dan had men die voordrachten wederom weg kunnen laten. Wat de theorieën met de officieren betreft, iedereen zal zich kun nen vereenigen met den geest van de reeds aangehaalde A. O. 1869, No. 68, waar gezegd wordt „De exercitie-reglementen en dienstvoorschriften, van het wapen waartoe „de officieren behooren, zullen n.l. voortaan nog theoretisch worden behan deld mot de hier te lande nieuw aangestelde en met de uit Nederland aan komende 2C luitenants der infanterie, kavallerie en artillerie, alsmede „met die officieren van genoemde hoofdwapens, welke op liet terrein be wijzen geven, deze reglementen practiseh niet in alle opzigten goed en „oordeelkundig te kunnen uitvoeren." Hoe wordt dit werkelijk doelmatige voorschrift evenwel opgevolgd Yan de 8 luitenants van de divisie artillerie alhier, die aan de theorieën deelnamen, waren er 4, die van 10 tot 12 jaar dienst als officier hadden, zonder om een minder loffelijke reden bij die theo rieën te moeten tegenwoordig zijn. 6U. Telt men de uren op, welke wekelijks aan het pansement besteed worden, zoo komt men tot het niet onaanzienlijk getal van 12 of, aan gezien een stukrijder gemiddeld voor 2 paarden of muildieren zorgt, 6 uur per paard. Daargelaten het wenschelijke om het pansement geheel te wijzigen (beperking van het gebruik van den roskam en afschaffing van het gebruik van manenkam en hoevensmeer), geloof ik met verscheidene officieren, met wie ik daarover sprak, dat een morgenstaldienst van l/2 uur en een middagstaldienst van s/4 uur (tweemaal per week voor staart en manen wasschen nog J/2 uur daarbij) ruim voldoende is. Zou ook niet het middag-pansement een uur later kunnen begon nen worden? Nu wordt dit werk op een van de warmste uren van den dag verricht? 7°. Het Inlandsch kader heeft volgens het dienst-tableau tegelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 182