177 daar echter 7.5 M. in de breedte en 3.75 M. in de diepte als minimum, terwijl die afstanden volgens ons voorschrift beide 6.3 M. bedragen; ook een hoogte van den kogelvanger van 4 M. wordt daar als bij ons voldoende geacht; deze afmeting is echter eveneens een minimum. Omtrent de plaatsing van den waarnemingspost wordt in Nederland nog bepaald, dat men van de standplaats des schutters de waarnemers moet kunnen zien bewegen over de geheele ruimte tusschen de schijf en den waarnemingspost. De dienstregeling bij de schijf vertoont echter een groot verschil; bij den ook bij ons gebruikelijken gang van zaken heeft men in Nederland ter wille van de veiligheid nog ingevoerd het gebruik van seinschijven. Elke seinschijf moet bestaan uit een houten of lichten ijzeren hoepel van 0.7 a 0.75 M. middellijn, waarover katoen of andere stof van helder roode kleur gespannen is; de hoepel moet stevig bevestigd zijn aan een stok van zoodanige lengte, dat de onderkant van den hoepel minstens 0.5 M. boven de borstwering van den waarnemings post, of boven de hoofden der manschappen kan worden uitgestoken. Een dier schijven is in handen van een soldaat in den waarnemings post, die aldaar blijft ook gedurende den tijd, dat het overige per soneel dien post verlaat, om de schoten aan te wijzen. Zoodra een schot gevallen is, moet vorenbedoelde soldaat, op be vel van den korporaal (of onderofficier), de seinschijf, met een der ronde vlakken naar de zijde van den schutter gekeerd, rechtstandig omhoogbi engen, totdat de onderkant van den hoepel ongeveer 0.5 M boven de borstwering van den waarnemingspost uitsteekt. In dien stand moet de seinschijf omhoog worden gehouden gedurende al den tijd, dat de waarnemers zich beiden of een van beiden buiten den waarne mingspost ophouden. De waarnemers mogen den waarnemingspost niet verlaten, alvorens eenige opgenblikken verloopen zijn, nadat de seinschijf op voorschre ven wijze is uitgestoken. Bestaat er twijfel, of een schot wel op de eigen baan gevallen is of moet het vuren worden gestaakt, dan moet echter, nadat de seinschijf op voorschreven wijze is uitgestoken, een geruimere tijd worden gewacht, alvorens de waarnemingspost mag worden verlaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 188