- 181 te voren het met kleefstof (colle) bevochtigde papier op den stempel van den plakstok; gedurende het dichtplakken moet het sein met de vlag zichtbaar blijven. De plakstok moet dus met de seinvlag verschijnen en verdwijnen. Moet het vuren worden gestaakt, dan wordt ophouden met vuren geblazen; op dit signaal houdt het vuren op en alle seinvlaggen worden uit de loopgraaf opgestoken, om aan te toonen dat het signaal begrepen isop het signaal opstaankunnen dan de waarnemers de loopgraaf verlaten. Wanneer gedurende het vuren om de een of andere reden uit de loopgraaf het ophouden van het vuren moet worden gevraagd, geschiedt dit door het opsteken van alle seinvlaggen, waarna verder op de voren bedoelde signalen wordt gewacht en gehandeld als boven; de opzicht hebbende in de loopgraaf (chef des marqueurs) geeft bevel tot het op steken der seinvlaggen. Ten einde verwarring en ongelukken te voorkomen, zijn alle andere signalen bij liet schieten verboden, eveneens het blazen en slaan in de nabijheid van het schietterrein bij aankomst aldaar of vertrek van daar. Yoor het gevechtsschieten moot men kunnen beschikken over een uitgestrekt en geaccidenteerd terrein, waarop zonder gevaar in verschil lende richtingen kan geschoten worden, dat afwisseling in de opstelling van de doelen toelaat en dat gelegenheid geeft tot het uitvoeren eener aannemelijke veronderstelling; kogelvangers worden daarop niet gemaakt. In het Engelsche voorschrift wordt het volgende vermeld: (1) liet aanwijzen van schietterreinen is een zaak van het hoogste gewicht, die door de betrokken officieren met den meesten ernst moet worden be hartigd; de algemeene veiligheid moet daarbij in het oog gehouden en onnoodige uitgaven moeten vermeden worden. Nauwkeurige regels voor allo terreinen geldende kunnen niet worden gegeven; in gewone omstan digheden moet evenwel met de volgende gezichtspunten rekening gehou den worden. Geen terrein mag voor schietoefeningen worden gebruikt, indien dit geen gelegenheid geeft tot vuren op minstens 275 M. Het is van belang dat het terrein achter de schijven kan worden over zien van hoog gelegen punten (voldoende veilig voor den daar te plaatsen (1) Rifle exercise and musketry instruction, 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 192