186 betreffende de schietterreinen niet meer vooruit het nieuwe voorschrift blijkt evenwel dat het oude stelsel van waarnemingsposten en de daar mede verband houdende dienstregeling bij de schijf geleidelijk wordt losgelaten en plaats maakt voor ingegraven of geheel gedekte waarne mingsposten, waarbij het personeel niet meer in het gezicht komt. Immers op blz. 23 vindt men bepaald dat de onderofficier, (1) die het toezicht houdt op de manschappen die vuren moeten, er op heeft te letten, dat geen geweer geladen wordt, zoolang op banen met oude waarnemingsposten nog de vlag of iemand bij de schijf zichtbaar is, op banen met gedekte of ingegraven waarnemingsposten de schijf onzichtbaar of het aanwijzen nog niet afgeloopen is; en op blz. 26 leest men, dat elk verkeer van de vurende afdeeling met de schijf bij oude en gedekte waarnemingsposten geschiedt langs de rooilijn, bij ingegraven waarnemingsposten met gebruikmaking van de tot dat doel vervaardigde gemeenschapsmiddelen. Ook de dienstregeling bij de schijf is in het nieuwe voorschrift thans volledig omschreven; men vindt daaromtrent het volgende bepaald: De dienst van de waarnemers regelt zich naar den aard der waarne mingsposten, als volgt: a. Bij gewone open waarnemingsposten. Zoodra het schieten beginnen moet, wordt, nadat het personeel gedekt is, op zijde van de schijf uit den waarnemingspost een rood en wit ge schilderd vierkant raam uitgestoken zoodanig, dat dit op de baan goed zichtbaar is. De baan wordt van uit den waarnemingspost gadeslagen door middel van een spiegel. Heeft men op die manier een schot zien lossen en is ook het inslaan in de schijf waargenomen, dan komt het personeel na het langzaam terughalen van het raam te voorschijn; zoo niet dan mogen de waarne mers eerst dan den post verlaten, wanneer het bevel daartoe wordt over gebracht. Het gat in de schijf wordt opgezocht en door middel van een pot loodstreep gemerkt; bij het aanwijzen plaatst de daarmede belaste onder officier zich naast de schijf, front naar den schutter. Nadat het schot aangewezen is, begeeft zich het waarnemerspersoneel, (1) „Unteroffizier" is in Duitschland de laagste gegradueerde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 197