187 zonder een verder teeken van de baan af te wachten, vlug weder in den post. Daarna wordt het raam wederom uitgestoken. Yoor een behoorlijke controle blijft het gat vau het laatste schot altijd open. Daarom moet, indien het eerste schot een treffer geweest is, dit eerst na het tweede schot worden dichtgeplakt. b. Bij gedekte waarnemingsposten. Zoodra de schijf te voorschijn gebracht is of het aanwijzen is geschied, mag geschoten worden. Het betreden van de baan door de waarnemers of het buiten den post uitsteken van lichaamsdeelen is daarom van het zichtbaar worden van de schijf tot het einde der schietoefening bij zondere gevallen, welke het tijdelijk staken van de oefening noodig ma ken, uitgezonderd verboden. De onderofficier in den waarnemingspost is belast met het opsteken van het bord, waarop de waarde van den treffer is aangegeven, het aan wijzen van het schot en het gadeslaan vau de baan in den spiegel. Een man beweegt het onderstel, waarop de schijf is geplaatst; een tweede is belast met het dichtplakken der gaten. Zoodra het eerste schot gevallen is, wordt de schijf in den waarnemingspost getrokken, het gat opgezocht en met een potloodstreep gemerkt. Daarna .wordt het bord met het nummer van den treffer opgestoken, de schijf weer naar buiten bewogen, de plaats waar het schot getroffen heeft aan gewezen door het gat met het schijfje van den aanwijsstok te bedekken en daarop de aanwijsstok benevens het nummerbord ingehaald. Deze handeling wordt bij elk volgend schot herhaald, doch de plakker moet bovendien, zoodra de schijf teruggetrokken is, het gat van den voorlaatsten treffer dichtplakken. Misschoten worden aangegeven door het op en neer bewegen van den aanwijsstok. Moet in buitengewone gevallen het waarnemerspersoneel te voorschijn komen, dan wordt eerst de schijf teruggetrokken, daarop een voor dit geval afgesproken teeken gegeven en gelijktijdig in den spiegel gekeken, of het teeken bij den schutter begrepen wordt en of het vuren gestaakt of dat teeken beantwoord wordt. Wordt het terugtrekken van de schijf door een toeval onmogelijk, dan moet dat teeken zoo dikwijls herhaald worden, tot men het bij den schutter begrepen en beantwoord heeft. Eerst dan wordt de waarne mingspost voorzichtig verlaten. Na het wegnemen van de oorzaak der storing wordt de schijf niet voor den schutter zichtbaar gemaakt, alvorens het geheele personeel

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 198