188 weder in den waarnemingspost gedekt is. Zoodra de onderofficier het teeken in den spiegel ziet, dat de schiet oefening geëindigd is, laat hij de schijf binnenhalen. c. Bij ingegraven waarnemingsposten. De dienst van den onderofficier is dezelfde als bij gedekte waarne mingsposten. Een man hanteert den draaitoestel van de schijf, een tweede plakt de gaten dicht; verdere bijzonderheden worden geregeld in den geest als bij b aangegeven. Misschoten worden aangegeven, door het rechts en links bewegen van den aanwijsstok. In Oostenrijk vindt men omtrent een en ander het volgende aan- geteekend: (1) Yoor de schietoefeningen is noodig a. een terrein voor individueele schietoefeningen; b. een terrein voor tactische schietoefeningen, en zoo noodig c. een terrein voor het schieten op groote afstanden. Het terrein voor individueele schietoefeningen dient tot het uitvoeren van die oefeningen, waardoor de soldaat tot het tactisch schieten wordt voorbereid. Men vindt er één plaats van waar geschoten wordt en ver schillende kogelvangers, of omgekeerd één kogelvanger en verschillende plaatsen van waar geschoten wordtjhet eerste is beter, omdat daarbij het gelijktijdig vuren op verschillende afstanden mogelijk is. PI. I, fig. 11 en 12 stelt een terrein voor, waar over een breedte van 24 M. zonder eenig gevaar op zes banen te gelijk kan worden geschoten bij een meerdere breedte van 12 M. zou op 10 banen te gelijk kunnen worden geschoten. De op het schietterrein gemaakte tirailleurloopgraven, aardopwerpin- gen, greppels en slooten hebben ten doel den soldaat het gebruik van een en ander bij het afgeven van zijn schot te leeren. De inrichting van de kogelvangers en van de waarnemingsposten hangt hoofdzakelijk af van den aard der gebruikt wordende schijven. De schijven voor individueele oefeningen (sehoolschijven) worden aan gewend als stilstaande schijven (standschijven) en als beweegbare (verdwij nende) schijven; van de laatste heeft men trek-, draai- en dew-rschijven. (1) ScHiesz-Instruction für die Infanterie und die Jiiger-Truppe des K.K. Heeres, 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 199