8 Expeditiën in Boven-Senegal- Gedurende drie opvolgende jaren, van 1880 tot 1883, werden onder bevel van den kolonel Desbordes militaire expeditiën georganiseerd, met het doel den Franschen invloed tot aan den Niger uit te breiden, ten einde den koophandel van het bovenbekken van dien stroom naar de koloniën in Senegal te trekken. Het personeel en materieel werden elk jaar van Saint-Louis over gebracht naar de operatiebasis Medina, langs de Senegal, zooveel mogelijk vóórdat de lage waterstand de scheepvaart belette. Na eene afwezigheid van 6 a 7 maanden keerde de expeditionnaire colonne te Saint-Louis terug, zoodra de regens den stroom boven Medina opnieuw voor de gebezigde vaartuigen bevaarbaar hadden gemaakt. De macht, ter beschikking van kolonel Desbordes gesteld, bedroeg het eerste jaar 20 officieren, waaronder 2 Inlandsche, en 444 man, waaronder 266 Inlanders; het tweedejaar 17 officieren, waaronder 3 Inlandsche, en 332 man, waarvan 234 Inlanders; het derde jaar29 officieren, waaronder 3 Inlandsche, en 513 man, waarvan 237 Inlanders. Het artillerie-materieel bestond uit 4 getrokken bergkanonnen, bij de eerste expeditie voorzien van eene munitie-uitrusting van totaal 150 schoten, bij de beide volgende van 100 schoten per stuk. De infanterie-munitie werd gedragen door menschen, behalve bij de 3e expeditie, toen eene sectie van de infanterie-munitie-colonne met 50,000 patronen bij den trein was ingedeeld. Het te transporteeren materieel, bestaande uit vivres, munitie, vernieuwing, geld, geneesmiddelen, enz. en bestemd voor de colonnes, wier sterkte hierboven is vermeld, voor de bezette versterkingen en voor de non-combattanten (bedienden, ezel- en muildierdrijvers, Inlandsche werklieden, (1) enz.), vermeerderde telken jare evenredig met het aantal der te approviandeeren versterkingen en bedroeg in het derde jaar meer dan 600 ton. De wegen of liever paden, die men verplicht was te volgen en (1) Gedurende de expeditie van 1882 83 bedroeg het aantal non-combattanten 726 man en 12 officieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 19