189 Trekschijven verdienen de voorkeur, daar zij niet veel plaats innemen en met betrekkelijk geringe middelen te maken zijn. Een trekschijf PI. II, fig. 16 (l) bestaat uit een vaststaand schijfraam van gleuven voorzien, waarin twee door touwen verbonden schijven zoodanig op en neer kunnen bewogen worden, dat bij het opschuiven van de eene schijf de andere naar beneden komt. De waarnemingspost PL I, fig. 13, II en 15 is in den regel '2.25 M. diep en het personeel staat daarin onder een dekking vlak tegenover de schijf; vóór de ingraving wordt een kleine aardophooging D gemaakt, welke aanslagen opvangt en de dekking voor het personeel in den waar nemingspost vermeerdert. Is het maken van een ingraving geheel of gedeeltelijk onuitvoerbaar, dan worden de waarnemingspost en de dekking verkregen door het ver- hoogen van de aardophooging D. (PI. II, fig. 14). Een draaischijf (PI. II, fig. 17) bestaat uit een samenstel van twéé schijven, die als twee tegenovergestelde wieken van een molen aan elkan der verbonden zijn en om een door het midden gaande horizontale as, welke in een verticalen staander bevestigd is, beweegbaar is. Bij het ge bruik worden de schijven in een verticaal vlak bewogen als molenwieken. Bij rotsachtigen of zachten grond, waar het maken eener ingraving niet mogelijk is, kan men, op kleine afstanden, deurschijven gebruiken. Deze schijven, die op zijde buiten den waarnemingspost uitsteken, draaien als een deur in haar hengsels naar binnen. De schoolsehijf, als standschijf gebruikt, is slechts noodhulp; de waar nemingspost wordt dan op zij van de baan opgeworpen. Bij het vuren op bewegende en verdwijnende doelen worden de schij ven, aan latten bevestigd, uit den ingegraven waarnemingspost opgesto ken en bewogen. Als middelen van gemeenschap met de waarnemingsposten dienen, in dien op verschillende banen te gelijk en onafhankelijk van elkander moet geschoten worden, metalen schellen waaraan getrokken wordt of electri- sche schellen, en wel één voor elke baan. Tot het aanwijzen der schoten dienen de aanwijsstok en een wit schijfje van bordpapier of blik. De aanwijsstok is een lichte, dunne stok, aan de uiteinden voorzien van ronde houten of blikken schijfjes, van 20 a 30 cM. middellijn. (1) Plaat II verschijnt bij de volgende aflevering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 200