190 Een van deze schijfjes is wit, het andere aan een kant rood en aan den anderen kant zwart geschilderd. Tot het gebruik in den ingegraven waarnemingspost moet de stok 2.5 M. lang zijn. Het witte bordpapieren of blikken schijfje, eveneens van 20 a 30 cM- middellijn, is in het midden voorzien van een doorn, om dezen in het ko gelgat in de schijf te kunnen steken. Het terrein voor het gevechtsschieten dient tot opleiding en oefening van den troep in het tactisch schieten. Dit doel wordt te beter bereikt, naarmate het terrein gelegenheid geeft tot het aanschouwelijk voorstellen van verschillende gevechtstoestanden. Een matig doorsneden, doch overigens begaanbaar terrein met kleine ver hevenheden en dekkingen van verschillenden aard is daartoe het meest geschikt. Is het schietterrein niet uitgestrekt genoeg, om het vuren op groote afstanden toe te laten, dan moet daarvoor een afzonderlijk terrein worden uitgezocht; de inrichting bepaalt zich dan tot de plaatsing der schijven; kogelvangers en waarnemingsposten zijn dan onnoodig. Het personeel in den waarnemingspost verricht den dienst bij de schijf op teekens, welke van de plaats waar geschoten wordt gegeven worden bij beweegbare schijven (blz. 189) op elke baan door de schel te doen klinken bij standschijven (blz. 189) op alle banen te gelijk door middel van een signaal. Tot het aanwijzen van het schot wordt de schel eens geluid of een stoot op den hoorn gegeven, waarop het personeel in den waarnemingspost vóór de schijf komt, de schijf zoo noodig verwisseld en het kogelgat dicht geplakt wordt. Bij standschijven komt altijd eerst een man met opgeheven vlag uit den waarnemingspost, waarop de anderen volgen. Degene, die de vlag draagt, keert het laatst en op bevel van den onderofficier met het toezicht belast in den waarnemingspost terug. In Noord-Amerika (1) zijn de schietterreinen iu den regel zoodanig aangelegd dat één baan maar voor het schieten op één afstand is ingericht; moet op de verschillende banen gelijktijdig geschoten wor- (1) Die Infanterie Schieszinstruetionen Europa's und ilir Yerhiiltniss zur modernen Taktik. Eine vergleicliende Reglementsstudie, von John Leerbech, Premierlieutenant im danisehen Generalstabe, 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 201