- 191 den, dan heeft het terrein den vorm van een driehoek; de schijven staan langs ééne zijde van den driehoek en de schutters langs een der andere zijden. Kogelvangers zijn niet verplichtend, mits men kunne beschikken over het geheele terrein tot 1370 M. achter de schijven. Worden kogelvangers gemaakt, dan worden zij ingericht voor de opstelling van twéé schijven. Ter voorkoming van vergissingen zijn groote, helder geschilderde cijfers of letters boven de schijven aangebracht. De banen moeten evenals in Ilusland steeds, of althans zooveel mogelijk, in do richting Noord-Zuid liggen en de schijven aan den Noordkant geplaatst worden, ten einde bij het schieten geen last van de zon te hebben. De schijven zijn van ijzerde waarnemingspost ligt er onmiddel lijk naast (PI. II, fig. 18) of is er vóór ingegraven. In het eerste geval bestaat hij uit een gebouwtje van ijzer met een raam van dik glas om de schijf te kunnen zienin den zijwand is verder een sleuf tot doorlating van den aanwijsstok. De ingegraven waarne mingspost (PI. II, fig. 19) is in hoofdzaak ingericht, zooals in Oostenrijk tot bescherming van het personeel tegen terugslaande kogelsplinters wordt de ingraving met een houten deksel gesloten, waarin een opening gelaten is, gedeeltelijk met dik glas en gedeeltelijk met een ijzeren klep gesloten; de klep wordt geopend tot het aanwijzen der schoten met den aanwijsstok. Deze is bij het schijfje aan het uit einde voorzien van een kleinen kwast, om daarmede te gelijk met het aan wijzen de getroffen plaats te verven. Tot het vermijden van ongelukken door het opstuiten van kogels worden op verschillende punten dwars over de baan houten of ijzeren schermen opgesteld. Deze hebben in het midden een gleuf om de kogels, welke de goede directie hebben, door te laten, terwijl de andere worden tegengehouden. Het terrein onmiddellijk vóór de schijven en schermen wordt omgeploegd tot het opvangen van aan geslagen en teruggeslagen kogels. In Denemarken (1) bestaat de waarnemingspost uit niets anders (1) Als voren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 202