BOEKBEOORDEELING. Eenige beschouwingen over de Nieuwe Hollandsche "Waterlinie en hare artilleris- tische verdediging door N. Bosboom, le Luitenant der Artillerie. Utrecht, H. T. Scholten. 1886. Na enkele hoofdbeginselen van de nieuwere tactiek der artillerie bij den strijd om vaste positiën ontwikkeld te hebben, schotst de schrijver van bovengenoemde brochure, wat bij een frontaanval op de Nieuwe Hollandsche Waterlinie de taak zal zijn voor de artillerie van beide partijen; zoomede waarom de positie voor Utrecht waarschijnlijk tot aanvalspunt zal gekozen worden. Een duidelijk beeld geeft hij van de groote kracht, welke deze linie bezit, bijaldien aan enkele voorwaarden wordt voldaanmet die voorwaar den valt evenwel niet te spotten dat hij lang niet gerust is omtrent de vervul ling van die voorwaarden, laat zich meermalen tusschen de regels door lezen. Op gevaar af van, in voor zijn doel al te groote details te vervallen, geeft schrijver tal van betrachtenswaardige wenken; schijnbaar kleinig heden, behooren zij evenwel tot die soort, welke groote gevolgen kunnen hebben; wij wijzen slechts op: oordeelkundige opruiming, doelmatige be planting van buitentaluds, het reeds in vredestijd wegnemen van scherpe lijnen bij alle aardopwerpingen, het verwerken van zware lasten, het plaatsen van wegwijzers op kruispunten van wegen naar batterijen, par ken, depots, enz., het doelmatig verven van uitleggers, enz. Hun, die belangstellen in de wijze van verdediging der besproken linie, kunnen wij de lezing van dit werkje zeer aanbevelen. Garnizoensgewijze dislocatie der Staven, Korpsen en Inrichtingen van het Nederland- sche Leger op 1 Mei 1886; bewerkt door J. De Waal, kapitein van den Generalen Staf. 's Gravenhage, J. M Van'tHaaff. ƒ0,30. Eene doelmatige ingerichte en net uitgevoerde tabel, in handig formaat, waarin men met een oogopslag alles vindt, wat men er volgens den titel in mag verwachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 206