204 De conclusion, waartoe Dr. S. uit zijne statistische opgaven besluit, zijn echter geheel verschillend van diewelke de Heer N. maakte en welke hij in de volgende aflevering nog iets stelliger formuleerde; ook met de meening, door Aquila in No. 6 van dit tijdschrift voorgestaan, zijn zij geheel in strijd. Voor het betoog verwijzend naar evengenoemd dagblad, vermelden wij hier alleen de eindconclusie, welke luidt dat: »1. Wanverhouding van arbeid en voeding, „2. Gure wind en vochtig weer de oorzaken zijn der ziekte; „3. Dat de beri-beri evenmin eene infectie-ziekte als eene besmettelijke is." Men ziet dus dat de meeningen over beri-beri nog zeer uiteen- loopen. Het worpvuur te velde uit achterlaad-mortieren. Nadat Rusland begonnen is mobiele mortieren bij zijne veldartillerie in te voeren en Oostenrijk en Frankrijk hunne veldkanonnen onder aan wending van verminderde ladingen ook als houwitsers bezigen, (1) iets dat vroeger ook bij andere legers plaats had, mag men wel de vraag stellen: Wat die wederinvoering van het worpvuur te velde te beduiden heeft? Deze wederinvoering toch heeft een ander doel dan vroeger daarmede werd beoogd. Afgescheiden van het oude worpvuur uit gladde houwitsers, dat zich door eene zeer geringe worpsverheid en nog be scheidener trefkans kenmerkte, kon ook aan het tot heden gebruikelijke worpvuur uit veldkanonnen geene groote beteekenis toegekend worden, daar het aan de eene zijde in trefkans bij het schieten achterstond, en aan den anderen kanten dit is van bijzonder gewicht toch niet die steile invalshoeken gaf, waarin de tactische waarde van het worpvuur gezocht moet worden. Met de invoering van getrokken mortieren bij de veldartillerie zal deze nu echter over een worpvuur beschikken, dat in trefkans met het schot uit hare kanonnen geheel gelijkstaat, daarbij eene voldoende worpsverheid bezit en bovendien toelaat de projectielen onder invalshoeken van 60° en zelfs 75° in werking te brengen; eindelijk zal dit worpvuur niet alleen granaten, maar ook granaatkartetsen kunnen bezigen en daardoor (1) Staten, die bergartillerie bezitten, hebben natuurlijk meer dan andere aan leiding om het worpvuur, ook te velde, nimmer uit het oog te verliezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 215