206 zwijgen, maar kan de dracht 200 a 300 M. worden verlengd, waardoor men de reserves in hunne nadering belemmert. Yolgens deze voorstelling zoude het worpvuur aan het gevecht om veld werken en daarmede bevestigde stellingen een geheel andere gedaante geven en de waarde van zulke stellingen nog zooveel te meer vermin deren, omdat dit vuur ook voor de gedekte ruimten zelf gevaarlijk is en bovendien de geheele binnenruimte van het werk in eene tot heden ongekende wijze zal omwoelen en dientengevolge ook alweder de verde diging bemoeilijken. "Wie zal ontkennen dat de tactiek hierdoor een grooten omkeer zal on dergaan? Welke verwachtingen kon men nog tot voor enkele jaren aan de zoogenaamde Plewnastellingen verbinden, en hoe weinig zou men die nu in de toekomst mogen aanbevelen Het is juist de groote triomf van het worpvuur, dat het den verdediger naar buiten jaagt in het open gevecht en hem noodzaakt daar de beslissing te zoeken, wie de sterkste is. De mortier bij de artillerie te velde zal het zijn, die de hulp der artil lerie eerst voor alle oorlogsgevallen volkomen zal verzekeren en die haar niet alleen zal in staat stellen om zoogenaamde „gelegenheidsvestingen" met groote kans op succes aan te vallen, maar ook oorzaak zal zijn van het nutteloos worden van al die heerlijke ingravingen, loopgraven, enz., die hun bloeitijd danken aan de alleenheerschappij van het kanon. Daaren tegen zal ook de veldartillerie een gevaarlijken vijand vinden in den mor tier in die gevallen, waarin zij als positiegeschut moet optreden en zich daardoor aan het gevaar moet blootstellen, bestreden te worden uit stel lingen, tegen welke de vlakke banen der veldgranaten geene uitwerking beloven. Jahrbf. d. deutsche Armee und Marine) Achterlaad-mortieren voor de Ned.-Indische berg artillerie. Blijkt uit het vorenstaande artikel dat in Europa, waar men tot heden de achterlaad-mortieren slechts in den vestingoorlog aanwendde, thans ook wordt overgegaan tot het medevoeren van dergelijke vuurmonden te velde, en men zich daar zelfs van dit nieuwe strijdmiddel, vooral met het oog op het gebruik van de granaatkartets, eene belangrijke wijziging in de tactiek voorstelt, voor onze Indische bergartillerie is dit worpvuur uit de achterlaad-mortieren van nog meer gewicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 217