10 en ezels der colonne (1) en daar de laatsten spoedig ongeschikt wer den voor den dienst, moest men, tegen het einde van den tocht, dragers aanwerven. Men had er meer dan 500 tegelijk langs de communicatie-lijn. Gedurende het slechte seizoen zijn zij zelfs het eenige vervoermiddel, waarvan kan worden gebruik gemaakt. Men vroeg de dragers aan bij de dorpshoofden, die zich verbonden het afgesproken aantal steeds compleet te houden zij stonden onder toezicht van onderofficieren der tirailleurs. Het schijnt dat men deze dragers niet heeft doen werken volgens het étapenstelsel, dat den Engelschen dikwijls zulke goede uitkomsten heeft opgeleverd. De betaling bedroeg gewoonlijk 1 franc per dag; somtijds voegde men, al naar de eischen der zich aanbiedenden, een weinig zout daar aan toe. Over t algemeen nam men de dragers niet in voeding op, daar het transport der rations (0,4 a 0,5 KG. vleesch, 0,5 KG. rijst en 0,015 KG. zout) zeer moeielijk was, zelfs ondanks de gunstige omstandigheid dat het vleesch zich zelf transporteerde. Om de nood zaak van de dragers te moeten voeden te ontgaan, gebruikte men hen alleen op de communicatie-lijn en werden zij nimmer toegevoegd aan de expeditionnaire colonnes, wanneer deze de benden van Samory vervolgden. Gedurende het ongunstige jaargetijde maakten de commandanten van Kita en van de andere versterkingen gebruik van dragers, waar mede zij contracteerden voor marschen van dikwijls verscheidene hon- derde kilometerseen gedeelte van den bedongen prijs werd als voorschot uitgereikt. Een inboorling van Senegal draagt gemiddeld 20 KG. op het hoofd; 25 KG. is het uiterste maximum. Met een dergelijke vracht legt hij 25 a 30 kilometers per dag af. (1) Kolonel Desbordes en de commandant van Kita konden somtijds gebruik maken van langs laatstgenoemde plaats voorbijtrekkende karavanen. Men contracteerde daartoe met de opperhoofden der karavanen, die hun eigen koopwaren te Kita achter lieten en met al hunne ezels, tegen een vasten en in den regel matigen prijs, een of twee reizen deden van Kita naar Tonkoto en terug, totaal 148 kilometers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 21