211 De verhouding der Europeanen tot de Inlanders in dit leger is echter gemiddeld over het geheele leger 2: 5, dus zeer ongunstig, wanneer daarbij wordt vergeleken de verhouding van beide elementen in het Ned.-Indische leger. Dit, gevoegd bij het feit, dat die ele menten niet, zooals in ons koloniaal leger, samen per bataljon of regiment dienen, en bij de bestaande organisatie van het Euro- peesch element in het Britsch-Indische leger kan dit moeilijk toont een der wonde plekken aan der samenstelling van dit leger. Yeel kan echter hierbij worden vergoed door het gehalte der verschillende Inlandsche elementen en door hunne trouw en gehechtheid aan den overlieerscher of deze sedert 1858 zijn toegenomen, zal de toekomst en zeer zeker een oorlog met Rusland op de noordelijke grenzen van Britsch-Indië nog moeten leeren. Daartegenover staat echter, dat het Europeesch element een zuiver Britsch karakter draagt, een voordeel, dat bij de organisatie van het Ned.-Indisch leger gemist wordt en bij oorlog met een Europeeschen vijand uit een politiek oogpunt van zéér groote beteekenis wordt. Is bij een oorlog met eene Europeesche mogendheid in Britsch- Indië op die trouw en gehechtheid aan de Britten van de verschil lende Inlandsche vorsten onvoorwaardelijk te rekenen, die Engelands souvereiniteit en su zereiniteit erkennen, dan moet niet worden uit het oog verloren, dat alleen de Inlandsche vorsten in Voor-Indië voor hulptroepen en deze zijn in een oorlog tegen een leger als het Russische niet gering te achten op de been kunnen brengen eene macht van 350.000 man met ruim 4000 vuurmonden! In het tegenover gestelde geval vormt deze macht een zéér gevaarlijk element in de kansen van Engeland om bij zoodanigen oorlog ten slotte als over winnaar op te treden; maar zelfs in het laatst veronderstelde geval zij men bij een oorlog van Engeland met Rusland in Britsch-Indië niet al te pessimistisch gestemd voor de kansen op de overwinning voor de Britsche regeering. Als kern van bezettingstroepen bezit Britsch-Indië in zijne vrij willig er korps en eene uit Infanterie, Cavalerie en Artillerie bestaande troepenmacht van 10000 Europeanen en Indo-Europeanen, niet van het gehalte en den geest der uit allerlei nationaliteiten bestaande Ned.-Indische schutterij, maar ook hier weder geheel voorzien van

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 222