212 het zoo eigenaardige Britsche cachet, den overal kenmerkenden, steeds nationaal blij venden Engelschen stempel. Die 10000 vrijwil ligers kunnen in een paar maanden tijds tot méér dan het driedub bele aangroeienniet in Britsch-Indië zelf natuurlijk, maar door versterking uit alle Britsche koloniën in Australië en Canada, zonder dat het Engelsch opperbestuur in Londen of de koloniale regeering één beroep behoeft te doen op vaderlandsliefde en geestdrift der over de geheele wereld verspreide zonen van Albion. Men vergete niet, dat hier van een oorlog sprake is tusschen Engeland en Rus land, tusschen het Angel-Saxische en het Slavische ras! Zou het in dat geval zoo te verwonderen zijn, dat die geestdrift weerklank vond zelfs onder duizenden onderdanen der machtige republiek van de Yereenigde Staten van Noord-Amerika en zij bij het grijpen naar de wapens voor dezen oorlog nimmer hunne afkomst, stamverwant schap en taaleenheid zouden verloochenen? Yoor het transport van al deze strijders bezit Engeland in Britsch- Indië een reeds zeer uitgebreid spoorwegnet en over den geheelen aardbol een gordel van steenkolen- en victualiënstations voor zijne groote stoomvloot; het beheerscht en zal trots alle neutraliteits- verklaringen van het Suez-kanaal blijven beheerschen den kortsten ivaterweg naar Indië. Wat heeft Rusland tot dusverre gedaan en kunnen doen voor de veilige spoorwegcommunicatie uit zijn groot en machtig rijk in Europa langs den kortsten landweg naar Indië? Zal, zoolang die communicatie nog niet tot stand is gekomen, bij een oorlog met Engeland in Indië aan eene zekere, snelle en ge regelde aanvulling van troepen en paarden, geschut, munitie, vivres en andere oorlogsbenoodigdheden kunnen worden gedacht? De hoofdbronnen voor die aanvulling zullen nog gedurende geruimen tijd in Europa moeten worden gezocht. De oorlog zal toch niet van Russische zijde hoofdzakelijk met Aziatische horden worden ge voerd, hetgeen trouwens in Rusland nooit beweerd is. Waar zal, zoolang die spoorwegcommunicatie nog niet tot stand is gekomen, dit rijk bij een oorlog met Engeland in Indië zijne hoofdoperatie basis moeten vestigen? Wie beseft niet, bij de beschouwing van een en ander, de groote voordeelen, die Engeland, op dit oogenblik nog, zoude bezitten boven

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 223