11 De To?ikin-expeditiën. Bij de eerste Tonkin-expeditie in 1873, onder bevel van Francis Garnier, waren de verschillende, in de delta der Roode Rivier bezette punten, gelegen aan die rivier of aan belangrijke arroyos, zoodat het transport geheel door kanonneerbooten en jonken geschiedde. Hetzelfde was het geval in 1882, toen de commandant Rivière de stad en de citadel van Hanoi hernam. Eerst bij de verkenningen in de richting van Sontay, toen de wa terwegen niet meer voldoende waren om de troepen op het tooneel der operatiën te brengen, moest men zijn toevlucht nemen tot last dieren en koelies uit het land. De eenige lastdieren die gebezigd werden waren muildieren, voor een klein gedeelte verschaft door de artillerie te Saigon en voor de rest afkomstig uit Algerië, waar zij tegelijk met de troepen van het expeditionnaire korps waren ingescheept. De remonteering dezer die ren was zeer moeielijk, want de voornaamste markt van muildie ren in het Oosten, waaruit Frankrijk zich ook in den regel voor Ne- der-Cochinchina voorziet, China namelijk, was toen voor de Fran- schen uit den aard der zaak gesloten. De koelies werden bij de expeditionnaire colonnes gebezigdmen vindt daarvan reeds melding gemaakt bij de eerste verkenningen naar Sontay. Generaal Bouet spreekt in zijn rapport van 500 koelies, die bij het eerste geweerschot op de vlucht sloegen. De kolonel-comman dant der artillerie gebruikte ook koelies voor het vervoer zijner ge trokken berg-4ponders naar de gevechtsstelling; hij beklaagt zich eveneens dat zij bij het eerste kanonschot wegliepen. Eindelijk spreekt generaal Millot, in zijn rapport over de inneming van Bac-Ninh, over 2000 koelies, ingedeeld bij de. le brigade (Brière de l'Isle)de 2" brigade zal er zeker ook wel een aantal gehad hebben. Alle bijzonderheden omtrent deze koelies, en hunne wijze van aanwerving, organisatie en gebruik zijn nog niet bekend. Wij kunnen slechts het volgende uit een particulier bericht mededeelen „De koelies, in den aanvang zeer schaars, waren na Sontay ge makkelijk te krijgen. Hun loon bedroeg van 60 centimes tot 1 franc per dag; bovendien ontvingen zij op marsch van de administratie een ration van 0,7 KG. rijst, waarvan de prijs van hun loon werd afge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 22