224 - haald werden, gedeeltelijk bezijden de waarheid zijn en dat zij voor het andere gedeelte tot de geschiedenis behooren; maar eene tot berouw en boetedoening gekomen bordeelhoudster wordt niet spoedig met open armen in fatsoenlijke kringen ontvangen. De reputatie van Harderwijk is slecht en zal, vrees ik, nog zéér lang slecht blij ven zij benadeelt de Indische werving in Europa Al deze hinderpalen voor de Indische werving moeten en kunnen weggenomen worden. Dat de Minister van Koloniën beginne, met zich zeiven het oppertoezicht op te dragen over de werving voor zijn leger. Dat deze staatsdienaar weigere, op de begrooting voor 1888 het Indisch budget met één gulden te belasten voor het koloniaal werfdepot, waar dit ook gevestigd zij. Dat hij den Koning een geheel nieuw voorschrift ter goedkeuring aanbiede voor de Indische werving (1), zonder koloniaal werfdepot, maar met de bemoeienis der militaire autoriteiten en der gemeentebesturen in Nederland, en dat voor wervers geene militairen meer, doch ambtenaren der rijks- en gemeentelijke politie, desnoods ook maréchaussée's aangewezen worden. Dat zij en alle militairen, die militairen aanbrengenf 25 premie ontvangen van den garnizoenscommandant of den burgemeester voor ieder goedgekeurd persoon, van wien de identiteit betvezen en het gedrag goed is. Dat alle in Nederland recht tot uitoefening van praktijk hebbende genees- heeren wien daartoe kosteloos het voorschrift der keuring en alle modellen ter invulling worden verstrekt mogen keuren en voor elke keuring (hetzij goed- of afkeuring) f 10 premie ontvangen. Laat mij hier een oogenblik rusten. De Indische werving moet geheel door dringen tot het volk en dit de overtuiging geven, dat zij eene eerlijke zaak is. Het woord ronselen moet uit den mond van het volk verdwijnen. Yandaar geene militairen meer als wervers, die onthalen of onthaald worden op jenever en op hunne prooi loeren in kroegen en bordeelen, alwaar de ontnuchtering van den aangeworven Indischen strijder zich uit in een vloek en eene verwensching. Het volk zal langzamerhand die werving als eene eerlijke zaak beschouwen, wanneer het ziet dat de agenten dier werving ernstige mannen zijn, die het volk en zijne deugden en ondeugden, zijne vreugde en zijn leed, zijn (1) Ik schrijf dit met de volledige kennis van het bestaande „Voorschrift op „de -werving."

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 235