DE OPTISCHE TELEGRAPHIC BIJ HET KORPS GENIETROEPEN. De beoefening der optische telegraphie is voor de koloniale legers steeds van bijzonder belang geweest en verheugt zich bij allen, vooral echter bij het Engelsch-Indische leger in eeno hooge mate van be langstelling. Dat zij ook voor ons Indisch leger van groot nut is, hebben ons o. a. de toepassingen geleerd, daarvan gedurende de laatste jaren van den Atjeh-oorlog gemaakt, toen kort voor het innemen der geconcentreerde stelling de talrijke bestaande posten nagenoeg allen in optische telegraaf-gemeenschap met elkander waren. In den jaargang 1884 van dit tijdschrift (blz. 589616) gaf de majoor der genie J. C. Dozij, destijds commandant van het korps genietroepen, eene duidelijke, door platen toegelichte beschrijving van de wijze waarop de optische telegraphie bij dat korps wordt beoefend en van de middelen die het daarbij ten dienste staan. Hieronder nemen wij, na bekomen machtiging van het Departement van Oorlog, het volgende over uit het verslag der proeven en oefe^ ningen, welke in den oostmoeson van 1885 bij het korps genie troepen te Willem I met het optisch telegraaf-materieel hebben plaats gehad en waarin eenige toepassingen van het gebruik der seinmid- delen worden vermeld. Beschrijving van materieel en andere verklaringen en toelichtingen, welke reeds in het vorengenoemde artikel zijn gegeven, worden hierbij niet herhaaldmen beschouwe het na te melden extract als een vervolg op dat artikel. Dikwijls werden gedurende den oostmoeson van 1885 de militaire marschen dienstbaar gemaakt aan de oefeningen in het seinen, waartoe de beide compagnieën van het korps genietroepen naar verschillende punten uitgezonden werden, of wel het korps vereenigd bleef en dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 243