234 Lantaarns, welke men gebruikt om er bij te schrijven, enz. moe ten, zoodra het seinen een aanvang neemt, zóó geplaatst worden dat zij voor den ander onzichtbaar zijn, aangezien zij anders tot allerlei verwarring aanleiding kunnen geven, vooral op groote afstanden. Ook werd wel van de stelling geseind met flambouwen of met de electrische gloeilamp. Het seinen met de flambouwen leverde steeds goede resultaten op, mits het voetlicht goed zichtbaar was. Het seinen met de gloeilamp, geheel overeenkomende met dat met de seinkist, had ook geene moeielijkheden in, zoolang de waarneming met het bloote oog kon geschieden. Het gebruik van kijkers toch voor de waarneming van seinen met gloeilamp of seinkist is zeer moeielijk; er mag nl. geen ander licht in de nabijheid staan van dat, hetwelk de afwisselende lichtindrukken geeft, daar er dan zeer licht vergissingen plaats hebben in het waarnemen. Is er op den achtergrond een flikkerend licht zichtbaar, dat te gelijk met dat van de seiners in het veld van den kijker valt, dan is er, bij de hier gebruikelijke wijze van seinen, veel kans op ver gissingen. Zelfs een vuurvliegje kan daarbij zeer licht misleiding veroorzaken. Het doel der oefeningen met seinen met electrische gloeilampen is, om, zoodra daarin de noodige geoefendheid zal verkregen zijn, die gloeilampen te bevestigen aau kleine ballons captifs, gevuld met waterstof, dat, met den te Willem I aanwezigen Gramme toestel, zonder veel bezwaar zal te maken zijn. Hoor die ballons tot zekere hoogte op te laten, zal men de lampen op vrij groote afstanden kunnen waarnemeu. Voor die waarneming zullen, voor zoover ze niet meer met het bloote oog kan geschieden, goede binocles moeten gebruikt worden, aangezien door de bewegelijkheid der ballons gewone kijkers daartoe niet te benuttigen zijn. Het plan bestaat om gedurende de practische oefeningen van 1886 deze proeven voort te zetten. Een punt, waarop nog de aaudacht gevestigd moet zijn bij het gebruik der seinkist, is, dat men zorgen moet, dat, bij het gebruik van petroleumlampen met platte branders, de lamp zoodanig in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 245