235 kist wordt gehangen, dat de waarnemer der seinoiitvangende brigade de platte, breede zijde van de vlam ziet en eene tweede zaak van gewicht is het, goed er voor te waken, dat het waarnemingspunt ongeveer in het midden is gelegen van den stralenbundel, die door de opening in de seinkist valt. Bij het bespoedigd seinen viel op te merken, dat, wanneer er ge seind werd zonder contrasein af te wachten, men vooral bedacht moet zijn de bespoediging niet te ver te willen drijven door de ver schillende teekens bijna onmiddellijk achter elkaar te willen geven. Dit bleek o. a. bij het seinen van de Seinstelling naar Salatiga (afstand 12 KM. hemelsbreed). Te Salatiga moesten de seinen slechts waargenomen worden; de seinen werden gegeven met een gloeilampje (groot model)doch zij volgden elkaar te snel op, om behoorlijke waarneming toe te laten met het bloote oog waren overi gens de seinen te zien. Daarom werd bij de volgende oefeningen voorgeschreven, dat daarbij steeds moest geteld worden, om zeker te zijn, dat de lichtflikkeringeu niet te spoedig op elkaar volgen en dat de punten, strepen en ver duisteringen altijd even lang worden aangehouden. Eene andere oefening in het seinen bij avond had plaats van de seinstelling naar het koffiepakhuis te Bandong en terug. De seinbrigade te Bandong was voorzien van eene petroleumflambouw, terwijl de seinen te Willem I gegeven werden met de gloeilampook hier volgden de seinen met de gloeilamp elkaar te snel op, en konden dus slechts gedeeltelijk worden waargenomen de bedoeling was te seinen met contraseinen, doch, doordat de petroleumflambouw door de personen op de seinstelling niet te zien was (waarschijnlijk door mist of nevel), seinde men door, zonder de zekerheid te kunnen erlangen van door de andere partij begrepen te zijn. Behalve de gewone oefeningen had het seinen over dag bij ver scheidene militaire marschen plaats. Den 29en Mei werd een marsch naar Bandong gemaakt, vauwaar seinen gewisseld werden met eene brigade op de seinstellingdes morgens werden aanvankelijk wijzers gebruikt, doch deze waren weldra niet duidelijk waar te nemen, waarop tot het seinen met vlaggen werd overgegaandes middags van omstreeks 2 uur tot circa half vijf daarna

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 246