237 Sodo en de vierde op de hoogten van Rangas; de resp. afstanden bedragen tusschen de achtereenvolgens opgenoemde punten 3j, 3^ en 3 KM.de seinstelling en de hoogten van Rangas zijn circa 2\ KM. van elkaar verwijderd. Ook nu weer was de oefening eene in het seinen met tusschen- posten, waarbij de seinstelling als punt van uitgang diende, waarheen het bericht werd teruggeseind de berichten volgden den weg sein stelling, Leeuwenberg, Kendali Sodo, Rangas en terug. Op het eerstgenoemde punt werd het bericht opgesteld en, in geheimschrift overgebracht, geseind naar den Leeuwenbergdaar bracht men het weer in gewoon schrift over, en seinde het zoo verder. De bri gade op de seinstelling had dus eene controle over het goed seinen. Het opstellen van berichten in geheimschrift en het ontcijferen werd steeds spoedig begrepen, ging vlug van de hand en vereischte geen noemenswaardig langeren tijd dan bij gewoon schrift. Bij sommige gelegenheden waren de te Willem I gegevene seinen te Bandong ten gevolge van zwaren mist niet waar te nemen, terwijl daarentegen de seinen van Bandong op de seinstelling zeer goed werden waargenomen en begrepen. Dit verschijnsel werd ook reeds bij vroegere gelegenheden waargenomen, o. a. in het vorige jaar, toen van Bandong naar Willem I bij avond geseind werd met ge kleurde lantaarns aan den seinpaal met vasten dwarsarmdien avond kon men te Willem I de seinen beter waarnemen dan op Bandong, hoewel de seiumiddelen geheel dezelfde waren. Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat de eene stand plaats zich in een mist bevond, zoodat het seinen van de andere standplaats wel, doch van de le niet gezien werd. Bij de vele in den loop van dit jaar gehouden oefeningen met seinen door middel van optische telegraphie is weer overtuigend ge bleken: dat men, vooral op groote afstanden, zeer afhankelijk is van de weersgesteldheiden dat men, om vertrouwbare resultaten te verkrijgen, moet kunnen beschikken over geoefend personeel. Uit het Verslag cler practische oe feningen van het korps Genietroepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 248