ONZE SCHIETTERREINEN (Met platen) (Vervolg van blz. 192) Bij de vergelijking van de in het eerste gedeelte van dit opstel aangehaalde bepalingen met die van ons voorschrift en van het Ne- derlandsche, trekt het al dadelijk de aandacht dat zij betreffende de eischen, waaraan schietterreinen moeten voldoen, en de inrichting daarvan zeer uitvoerig zijniets wat met het oog op he^ belang der zaak ten volle gerechtvaardigd iszooals de toestand nu bij ons is, weet niemand waaraan zich ter zake te houdenom trent het om- en achterliggende terrein, de tusschenruimte van de onderscheidene banen en zooveel andere belangrijke zaken is niets bepaald. Ten gevolge daarvan ziet men dan ook de meest uiteenloopende opvattingen en door het gebrek aan voorschriften wordt alles door de financieele gevolgen beheerscht. Te Batavia b.v. wordt het schietterrein aan beide zijden ten deele begrensd door bewoonde kampongs, één baan loopt zelfs langs den kampongrand, zoodat ook de kogels daarlangs strijken. Maar wat vooral opmerking verdient, is dat de toepassing van de verschillende aangehaalde voorschriften zeker geen onbelangrijke uit gaven ten gevolge heeft, een bewijs dat men in den vreemde er niet tegen opziet geld en zelfs veel geld beschikbaar te stellen voor de schietoefeningen der infanterie. Hoe geheel anders is dat bij ons. Het in orde maken en houden van de schietterreinen geschiedt tot nog toe door den troep en dan nog al weer uitsluitend door de infanterie, welke daardoor soms twéé maanden van het jaar aan de oefeningen onttrokken wordtaan arbeidsloon of aan materialen kost

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 249