240 Behalve de veiligheid van het terrein zelf zoomede die van het achter- en omliggend terrein bekleeden in alle regelingen de maat regelen tot beveiliging van het personeel, met den waarnemersdienst en den dienst bij de schijf belast, een voorname plaats en terecht, want dit belangrijke punt eischt een goede regeling om de oefe ningen aan haar doel te doen beantwoorden. Verschillende middelen worden aangewend om de volstrekte vei ligheid van dat personeel te verkrijgenhet beste wordt daarvoor zeker gezorgd door ingegraven of gedekte waarnemingsposten, die door het daarin of daarachter opgestelde waarnemerspersoneel niet verlaten kunnen worden. Het meest consequent en op de eenvoudigste manier is dat stelsel in Frankrijk doorgevoerd, doch ook elders vindt men het op ver schillende manieren gewijzigd in gebruik. Daarnaast vindt men meestal een regeling, zooals die bij ons be staat, echter alleen als noodhulp, wanneer het maken van andere waarnemingsposten om verschillende redenen niet wel uitvoerbaar is, waaruit reeds duidelijk blijkt dat zulk een regeling ook uit het oogpunt der veiligheid vrij algemeen wordt afgekeurd. Opmerkelijk is het wel dat men in Duitschland, waar vroeger uitsluitend dezeltde regeling bestond, de noodzakelijkheid heeft inge zien die te laten varen en zich de uitgaven getroost, gevorderd voor het geleidelijk aanleggen van ingegraven of gedekte waarnemings posten. Zooals dan ook uit het geleverde overzicht blijkt, zijn het Neder- landsche en ons voorschrift de eenige, welke het gebruiken van open dekkingen en het na elk schot te voorschijn komen van het waar nemerspersoneel ten allen tijde bepalen. De oudervinding heeft het gevaarlijke van een en ander overtui gend aangetoond; behalve het gevaar dat er bestaat om bij het vuren op grooten afstand de manschappen in den post te treffen door- kogels, die vlak bij de kruin in- en doorslaan, (1) bestaat er altijd kans dat het personeel dat zich op een baan vóór de schijf bevindt van een nevenliggende baan getroffen wordt, vooral op de grootere (1) Hebben de dekkingen niet de bepaalde hoogte, wat meer gebeurt dan men oppervlakkig wel zou meenen, dan wordt dat gevaar vrij groot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 251