241 afstanden en wanneer, zooals te Batavia het geval is, de tusschen- ruirate der banen betrekkelijk gering is; bovendien is het personeel vooral op de groote afstanden bij het uit- en ingaan van den waar nemingspost dikwijls moeielijk zichtbaar, hetgeen allicht tot ongeluk ken aanleiding geeft (in België is daarom op groote afstanden het seinen zonder het verlaten van den waarnemingspost voorgeschreven). Die ongelukken zijn nimmer geheel te voorkomen, zelfs de invoe ring in Nederland van roode seinschijven heeft dat doel blijkens de ervaring niet kunnen doen bereiken, terwijl het nadeelig gevolg daarvan is geweest dat de tijd, voor de schietoefening benoodigd, niet onbelangrijk is vermeerderd. Volkomen juist is het dan ook, wanneer van inrichtingen en een dienstregeling als de onze gezegd wordt: (1) „Deckungen, aus denen die Anzeiger jedesmal hervortreten, wenn „angezeigt werden solisind nur sehr primitive Vorkehrungensie „bieten den Anzeigern keine geniigende Sicherheit uud verspateu das „Schiessen um ein Bedeutendes, namentlich, wenn die Schützen auf „den verschiedenen Bahnen aufeinauder warten mussen, weil Sicherheits „halber überall gleichzeitig geschossen werden soil." Een goed middel om bij dergelijke inrichtingen de veiligheid zoo goed mogelijk te verzekeren, is natuurlijk de bovenbedoelde in Oos- teurijk gevolgde manier, om het aanwijzen op alle schijven te gelijk op een teeken of signaal te doen geschieden, maar het is ook duide lijk, dat hierdoor een zeer belangrijke vertraging wordt teweeggebracht. Een groot nadeel nu, aan de inrichting van onze waarnemings posten en de dienstregeling bij de schijf verbonden, is wel de ge ruime tijd in het thans gevolgde stelsel benoodigd voor het waar nemen en aanwijzen der schoten. De manschappen in den waarnemingspost moeten voor elk schot naar en van de schijf een afstand van 2 X 15 30 pas afleggen, met in begrip van het nemen der noodige voorzorgsmaatregelen neemt dit dus een tijd van 15 a 20 seconden in beslag; daarbij komt dat het per soneel in den waarnemingspost de schijf slecht kan overzien, zoodat gewoonlijk het opzoeken der treffers nog al tijd kost; daarmede en 1886, Dl. II. 17 (1) Die Infanterie-Schieszinstructionen Europa's und ilir Verhaltnisz zur modernen Taktik, von John Leerbech, blz. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 252