244 gen toestand aan te gevenenkele gunstige uitzonderingen daarge laten, is die eer slechter dan betermen oordeele Een compagnie, compleet volgens formatie, gaat schijfschieten; 15 a 20 °/0 van de sterkte wordt in het hospitaal verpleegd, 20 °/0 is in garnizoensdienst. (1) Yoorts schieten niet mede de scherp schutters, sommige geëmployeerdende krijgsraad-arrestantende met provoost of cachot gestraften, de verlofgangers, de kwartierzieken en de corvéeërs, welke laatste rubriek vooral zeer rekbaar is; het is zeker niet overdrevenwanneer men stelt, dat voor al die ver richtingen beschikt wordt over 20 °/0 der sterkte. Men ziet dus dat weinig minder dan 55 a 60 °/0 van de sterkte der compagnie door dienst verhinderd is, de schietoefening bij te wonen wanneer men althans met het zeer oneigenlijke spraakgebruik van dienst-wil spreken (met den eigenlijken dienst toch, d. z. de oefeningen, hebben al die verrichtingen niets te maken), en dat in het geheel de compagnie slechts met 40 a 45 °/0 harer sterkte uitrukt. De hier geschetste toestand is volstrekt niet overdreven voorgesteld zéér dikwijls is die nog ongunstiger en bij oefeningen van minder belang is de compagniescommandant dikwijls al zeer dankbaar als hij van tot '/3 zijner compagnie onder de wapens kan brengen consequent redeneerende, valt hier de gevolgtrekking uit af te leiden, dat de soldaat het grootste gedeelte van zijn diensttijd wordt onttrokken aan de oefeningen, die dan toch de hoofdzaak behooren te zijn voorwaar een bedenkelijke toestand. Nu is het wel meestal gebruikelijk, om de compagnieën, welke moeten schijfschieten, zoo sterk mogelijk te laten uitrukkendoch dit geschiedt dan feitelijk ten koste van andere compagnieën, die de naar het schijnt onmisbare corvéeërs moeten leverenwel komt dit ten (1) Dit is geen ongunstige verhouding; wanneer de manschappen drie wachtvrije nachten hebben, hetgeen in veel garnizoenen reeds niet ongunstig is, dan is 25 °/0 der presente sterkte in garnizoensdienst; bij twee wachtvrije nachten, hetgeen soms gebeurt, stijgt dit tot 83 °/0. Met het kader gaat het evenzoo, soms erger; behalve wachtdienst doet dit nog aan plantondiensten in soorten, als daar zijn, planton cantine, leestafel, passar, vrouwen- loods, keuken, put, hal, pagar, hospitaal enz. enz. Ook dienstdoen als stokkeknecht, transportdiensten, schrijven bij den afdeelingscommandant en andere onttrekken onder officieren en korporaals niet weinig aan de oefeningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 255