14 Bij het korps moeten een of meer Europeesche of Inlandsche ge neeskundigen zijn ingedeeld. Het is strikt noodig de dragers een eenvormige kleeding en een onderscheidingsteeken in kleuren en nummers voor de verschillende compagnieën te geven. Bij verdeeling van het korps voor verschillende diensten moet elk deel onder een officier staan. Volgens generaal "Wolseley, wiens oordeel, berustende op de onder vinding in een groot aantal expeditiën verkregen, van hooge waar de is, moeten de Europeanen, die bij de dragers zijn ingedeeld, vooral wanneer van dezen zware arbeid wordt gevorderd, met veel gestrengheid te werk gaan en stipte opvolging der gestelde regels eischen welwillendheid wordt dikwijls als zwakheid of vrees beschouwd. Zeer strenge straffen kunnen somtijds noodig wordenin dat geval aarzele men nimmer die toe te passen. Lichamelijke straffen, toegepast door de Inlandsche hoofden of mandoers, schijnen te verkiezen boven inhouding van soldij of voe ding na afloop van het werk. Het stelsel van boeten en kortingen, zoo gemakkelijk en doeltreffend tegenover ontwikkelde personen, wordt door de onbeschaafde koelies niet begrepenhet geeft hun alleen aanleiding de eerlijkheid hunner chefs te verdenken. De belooning der dragers verschilt in aard en in bedrag, naarmate van het land of de streek. Gemiddeld kan gerekend Worden op f 0,50 per man en per dag, hetzij in geld, hetzij in wapens, klee- dingstof, zout of andere begeerde artikelen. Ten einde de hoeveelheid te transporteeren vivres niet te vergroo- ten, is het wenschelijk alleen voeding te verstrekken in geval van volstrekte noodzakelijkheid, d. i. bij het vergezellen van expedition- naire colonnes; men moet er natuurlijk op letten, of het bijgeloof de eene of andere voeding voor de dragers verbiedt. Behalve in Senegal en misschien in Cochinchina is altijd kleeding verstrekt; soms bestaande uit baadje, broek en schoenen, soms alleen uit eene broek, zooals bij den Zoeloe-oorlog. Schoeisel is meestal niet noodig, alleen voor Chineesche dragers. Hoofdzakelijk moeten de dragers gebezigd worden voor het vi- vrestransporthet kan echter ook noodig zijn den gevechtstrein en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 25