250 oefeningen, dit zal er bij het stellen van de hoogere eischen, die te verwachten zijn, zeker niet op verbeterenook in dit opzicht dient derhalve naar verbetering te worden gestreefd, indien men van die oefeningen de vruchten wil plukken, welke daarvan redelijker wijze verwacht mogen worden. Gelukkig is die verbetering zoo niet op afdoende dan toch zeker op voldoende wijze te verkrijgen, en wel door het vereenigen van alle kogelvangers tot een doorloopende aardophooging, of waar dit niet wel uitvoerbaar zou zijn als een gevolg van te groote onkosten, door de bestaande kogelvangers twee aan twee of drie aan drie te vereenigen. Voor oefeningen in het gevechtsschieten zal evenwel deze maat regel blijken niet op alle terreinen voldoende waarborgen op te leveren voor een ongestoord en veilig verloop van zulk een oefening, de meeste terreinen zullen blijken daarvoor te klein te zijn; er schiet dan niets anders over, dan pogingen aan te wenden om voor eenige dagen beschikking te krijgen over een ander terrein, dat zich voor die oefeningen eigent, een maatregel die ook overal elders wordt toegepast. Dit heeft onvermijdelijk eenige uitgaven ten gevolge, maar groot kunnen die niet zijn en men mag verwachten dat daartoe zeker machtiging zal gegeven worden, in aanmerking genomen het groote nut daaraan verbondenhet is toch niet wel aan te nemen dat, wanneer de noodzakelijkheid daartoe overtuigend wordt aangetoond, men op den duur gelden voor de schietoefeningen der infanterie zal blijven weigeren. Dat de gebreken, welke onze schietoefeningen aankleven, bestaande in de onvoldoende veiligheid der schietterreinen en den geruimen tijd voor de oefeningen benoodigd ten gevolge van de inrichting van de waarnemingsposten en de dienstregeling bij de schijf reeds lang de aandacht hebben getrokken, bewijzen de op verschillende tijden met meer of minder goeden uitslag in het werk gestelde pogingen, om verbetering te brengen in den bestaanden toestand. Op het schietterrein van de dienstdoende schutterij te 's Hage (het z. g. Proefveld in de duinen) is sedert jaren een stelsel van treksehijven in gebruik nagenoeg gelijk aan het Oostenrijksche van

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 261