252 van de schijf Sb. Om de lijn te bevestigen, haalt men het einde door een ijzeren schroefoog en legt daarop een knoop. Ben tweede lijn is op dezelfde wijze bevestigd aan den linkerpoot van de schijf Sa, loopt vandaar 0111 een schijfblok aan een in den legger bevestigd schroefoog G en is met het andere einde vastgemaakt aan den linkerpoot van de schijf Sb. Ten einde de inrichting voor het beschadigen door laag vallende ko gels te vrijwaren, worden legger en pooten der schijven beveiligd door een aardophooging. (Fig. 22) Wat betreft het hontwerk, dat niet gedekt kan worden de geleilat- ten en de geleiders deze bieden zoo weinig trefkans aan en kunnen daarenboven zoo gemakkelijk en met zoo weinig kosten worden hersteld, dat voorzorgen tegen stuk schieten overbodig kunnen worden geacht. Het raam in de teekening voorgesteld heeft een breedte van 12 M., terwijl de stijlen 3.5 M. hoog zijn. Tusschen de punten G en D bewegen zich twee niet op de teekening aangegeven schijven, op dezelfde wijze als te voren is omschreven; zoodat immer rechts en links van G twee schijven zich bevinden, waarop twee schutters gelijktijdig, doch onaf hankelijk van elkander, kunnen vuren. Het raam is dus ingericht voor twéé stel van twee schijven elk. De wijze nu, waarop deze schijfinrichting werkt, is als volgt: Zoodra de schijf Sb is getroffen, haalt de man in den waarnemingspost, staande aan de buitenzijde van den stijl AB, door middel van de treklijn, die schijf in den waarnemingspost. De schijf Sb is echter verbonden met de schijf Sa en doet deze laatste het punt G naderen, naarmate zij zelf er zich van verwijdert. In het midden tusschen de punten B en G zal do schijf Sb achter de schijf Sa om deze voorbijgaan, en op het oogenblik dat de schijf Sb in den waarnemingspost is aangekomen, heeft de schijf Sa de plaats voor den kogelvanger bij G ingenomen. De man in den waarnemingspost onderzoekt nu, waar het schot is gevallen, wijst zonder zijn gedekten stand te verlaten door middel van een stok op de schijf de plaats aan, waar de kogel trof en toont, op dezelfde wijze, het aantal punten, dat geschoten is. Dit laatste kan geschieden of door afgesproken teekens öf door het vertoonen van op grooten afstand duidelijk zichtbare cijfers. Intusschen is de volgende schutter voor de schijf gekomen, en de tijd, dien hij noodig heeft om te laden, te richten en zijn schot af te geven, wordt door den man in den waarnemingspost gebruikt, om de schijf Sb te herstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 263