258 Het aanwijsbord blijft steeds omhoog, zoolang de schietoefening duurt (1). Het dak van het schijvenhuisje is bekleed met asphaltpapier. De aanwijsvlag bestaat uit een ronden, houten stok, lang 3.25 M. Aan het boveneinde van den stok is een dun stuk hout in den vorm van een ruit bevestigd, aan de eene zijde wit, aan de andere zijde zwart geschilderd. Daaronder wordt een stuk rood vlaggedoek van 1 M'2. op den stok gespijkerd. Het bovenste gedeelte van het aan den stok bevestigde doek wordt, van boven naar beneden, zóóveel schuin weggesneden als noodig is om te beletten, dat het doek zich door den wind om de ruit wikkelt. De schijven bestaan uit een raam van greenen hout, breed naarmate van de te bezigen soort, hoog 1.96 M. (met de beenen 2.47 M.). De zijregels van de schijframen zijn naar onderen zóóveel verlengd, dat zij kunnen vatten in daartoe gekapte gaten in de onder- en bovenstijlen van de schijvenwagentjes, terwijl alsdan de onderregels van de schijframen op de bovenstijlen van de schijvenwagentjes komen te rusten. De hoogte van de schijframen is 2.5 dM. meer genomen, dan re glementair is voorgeschreven, omdat daardoor die onderregel, ongeveer .15 dM. onder de lijn komt van de kruin der voorgelegen borstwering en dus niet door kogels kan getroffen worden. Om te beletten dat de manschappen van het bedieningspersoneel zich tijdens de oefening buiten den waarnemingspost aan de zijde van de schijf plaatsen, dient een barrière als afsluiting. Yoor elke baan, waarop geschoten wordt, is een dergelijke schijfinrich ting met twee schijven benoodigd. Een spionspiegel kan evenals bij andere inrichtingen worden aange bracht tot waarneming van hetgeen op de schietbaan voorvalt, terwijl ook een seinschijf tot het wisselen van seinen met de standplaats van de schutters kan worden gebruikt; overigens moet in den waarnemingspost beschikbaar zijn het noodige materieel, om schijven te plakken en twéé aanwijsvlaggen. Het waarnemingspersoneel bestaat uit een onderofficier of korporaal en twee of drie soldaten. De onderofficier of korporaal is belast met het aanwijzen der schoten en zoo noodig het waarnemen van de baan in den spionspiegel. (1) Het op en neer bewegen van liet aanwijsbord wordt gemakkelijk gemaakt door tegenwichten, elk wegende 30 IvG., welke hangen aan koorden, die over vaste katrol len, in de holle staanders aangebracht, beweegbaar zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 269