15 artillerie-munitie door koelies te doen dragen. Somtijds heeft men ze onder het vuur van den vijand kunnen gebruiken, zooals bij voor beeld bij den aanval op de forten van Takoe gedurende den veld tocht tegen China en bij den aanval op Sontay in Tonkin. Maar hoewel erkend wordt dat de Chineesche koelies zich bij Takoe goed hebben gedragen, met de Tonkineezen voor Sontay was dit niet het geval, hetgeen trouwens volstrekt geen verwondering mag baren van menschen, die niet betaald worden om te vechten. Bij gebruik voor vivrestransport tot voorziening van troepen is het aan te bevelen de dragers te bezigen volgens het étapenstelsel en wel volgens dat, hetwelk in Zoeloeland werd toegepast, waarbij de koelies eiken avond in hun logies terugkwamen. Dit is te verkie zen boven het in Ashanti gevolgde systeem, waarbij de dragers een gebeelen dag met eene vracht liepen en den volgenden dag terugkeerden. De koelietransporten moeten natuurlijk beveiligd worden. In het land der Ashantynen en der Lushaïes gaf men hun eene sterke voor- en achterhoede, met kleine groepjes van 2 of 3 met geweren gewa pende manschappen, op korte afstanden van elkander over de ge- hefele colonne verdeeld. De gemiddelde vracht voor een Chineeschen koelie bedraagt 22, 5 KG., de maximumvracht 27 KG. Alle andere koelies dragen minder de Hindoes 18 KG., de negers 18 a 20 KG., die van Senegal somtijds tot 25 KG. Als gemiddelde moet men rekenen op 20 KG. In het uiterste Oosten wordt veel gedragen aan een bamboe over den schouder, waarbij de vracht in twee gelijke deelen wordt verdeeld, terwijl de negers en de Birmaansche volken liever op het hoofd of op den rug dragen. Vrachten boven 20 KG. worden door twee man aan een bamboe gedragen. Met .deze eigenaardigheden moet natuur lijk bij de verpakking rekening worden gehouden. Het beste zal ver moedelijk zijn het grootste gedeelte der goederen te verpakken in vrachten van 20 KG. (een gedeelte zelfs van 10 KG.) en de arti kelen die dat niet toelaten in vrachten van hoogstens 45 KG. Voor zwaardere vrachten zijn lastdieren noodig. Deze verpakking leent zich zoowel voor koelies als voor lastdieren. Twee eenmansvrachten zijn eene ezelsvracht, vier eenmans- of twee tweemansvrachten eene muildierenvracht. Wordt vervolgd.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 26