259 „Eén soldaat zorgt voor het dichtplakken der gaten, die de treffers in de schijf hebben gemaakt; een ander aan den zwengel voor het in bewe ging brengen der schijven." Wanneer een schot is gevallen, wordt de schijf teruggetrokken, door aan den zwengel te draaien. Zij rolt alsdan in het huisje juist voor de plaats, waar zich de soldaat moet bevinden, die belast is met het dicht plakken der kogelgaten; door deze beweging is te gelijker tijd de andere schijf buiten den waarnemingpost vóór den kogelvanger gebracht. Terwijl het gat in de schijf (als het een treffer is) wordt dichtgeplakt, wijst de onderofficier of korporaal op het aanwijsbord de juiste plaats aan, waar het schot de schijf heeft getroffen. Hij doet dit met de bovenste punt van de ruit, die boven aan den steel van de aanwijsvlag is bevestigd. Wanneer in het witte of grijze gedeelte van de schijf is getroffen, wordt de zwarte, als het zwart is geraakt, de witte zijde van de ruit getoond. Bij misschoten wordt met de aanwijsvlag zichtbaar voor den schut ter vóór langs het aanwijsbord gezwaaid. Het waarnemingspersoneel blijft steeds in den post en mag dien niet verlaten, tenzij het daartoe last ontvangt, bij aflossing van het personeel of wanneer iets aan de schijfinrichting moet worden verholpen, waarbij het verlaten van den waarnemingspost noodzakelijk is; dit geschiedt altijd naar de buitenzijde. Moet op de beweegbare schijf geschoten worden, dan is slechts één schijf op den schietstand in gebruik en moet deze dus na elk schot te ruggetrokken en na het aanwijzen weder te voorschijn gebracht en in beweging gehouden worden. De schijven blijven in de wagentjes bevestigd en worden na de schiet oefening in het huisje gerold, waarna dit gesloten en het aanwijsbord neergelaten wordt. Bij een beperkt schietterrein laat het stelsel toe, om twéé schijfinrichtingen onmiddellijk naast elkaar en in elkanders ver lengde te plaatsen, zoodat men alsdan twéé afzonderlijke schietbanen verkrijgt voor één kogelvanger. Dat de houten ramen tegen een langdurig gebruik bestemd zijn, blijkt uit een proef, te Doesburgh genomen, waar in den tijd van drie maanden 16250 patronen op eenzelfde baan verschoten werdendrie bovenregels moesten toen vernieuwd worden. Te Bergen op Zoom zijn 7 van deze inrichtingen, vervaardigd op last van het Ministerie van Oorlog, in gebruikzij beantwoorden volkomen aan het doel. Ook te Amsterdam is eene schijfinrichting met ijzeren stelling voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 270