260 gezamenlijke rekening der Departementen van Marine en Oorlog in aan bouw, waartoe vooral de stoot is gegeven door een onlangs bij het korps Mariniers plaats gehad hebbend ongeluk bij het schijfschieten. De prijs der inrichting bedraagt 300, ongerekend het arbeidsloon tot het maken van het schijvenhuisje en het opwerpen van kogelvanger en dekking. Een der schijfinrichtingen te Bergen op Zoom, welke een der eerste is geweest en dus zeer primitief is gemaakt, is sedert October 1883 in gebruik zonder noemenswaardige herstellingskosten te vcreischende schijven worden nog met gemak bewogen en bieden gelegenheid aan, bij individueel vuur zonder eenige overhaasting ongeveer twéé schoten per minuut te doen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, zijn bij de drie hier beschreven inrichtingen de nadeelen, aan de tegenwoordige inrichting en dienst regeling eigen, in meerdere of mindere mate weggenomen, en stellen zij elk op zich zelf een verbetering daar in vergelijking bij den tegenwoordigen toestand, voor zoover men althans vrede kan hebben met de richting, welke daarbij wordt ingeslagen. De „veilige observatiepost", bij de genietroepen in Nederland ge bruikt, (blz. 254) staat, bij het behoorlijk nakomen van de voorge schreven voorzorgsmaatregelen, wat de veiligheid van het bedienings personeel betreft, bovenaanongelukken toch zijn daarbij geheel onmogelijk, aangezien, zoolang de oefening duurt, niemand den waar nemingspost verlaten kan. De seintoestel, daarbij in gebruik om bet aantal punten, dat ge schoten is, te seinen, is zeer practisch (1), wel is waar kunnen niet zooals elders door middel van een aanwijsstok de getroffen plaatsen op de schijf worden aangewezen, doch hierin is op zeer vernuftige wijze voorzien door het op de schijf bevestigen van een klein blikken schijfje, hetgeen ook in Oostenrijk geschiedt (blz. 190), waardoor de treffer wordt aangewezen, hetgeen vermoedelijk duidelijker is en boven dien het voordeel heeft, dat de schutter bij elk volgend schot de plaats, waar het vorige getroffen heeft, in het oog kan houden, hetgeen voor het juist schieten van belang is. (1) Zooals reeds op blz. 192 werd vermeld, is zulk een seintoestel ook elders, hoewel eenigszins gewijzigd, tot hetzelfde doel in gebruik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 271