261 Een nadeel, en wel van overwegend belang, is evenwel het terug halen van de schijf na elk schot, welke dan eerst na geplakt en van een schijfje voorzien te zijn weer voor den kogelvanger wordt gebracht; hiermede gaat zeker onnoodig veel tijd verloren, vermoe delijk evenveel als bij onze tegenwoordige dienstregeling en men zal, na al hetgeen daaromtrent reeds gezegd is, moeten toegeven dat de inrichting daarom alleen reeds voor ons doel ongeschikt moet worden geacht. Daarbij komt nu nog dat het geheel vrij duur is; bij een eenigs- zins nauwkeurig onderzoek blijkt het onmiddellijk dat de prijsopgave van ongeveer f 90 als geheel onbetrouwbaar gerust kan worden ter zijde gelegd; brengt men, zooals bij berekening van den kostprijs behoort te geschieden, alle materialen en het arbeidsloon in rekening, dan vordert de inrichting volgens nauwkeurige berekeningen een uitgaaf van ongeveer f 385, waarbij dan nog niet eens het aarde werk in rekening is gebracht. De beide andere inrichtingen (gemakshalve aan te duiden met de letters W en Vhebben een sterken familietrek gemeen en ver wezenlijken elk op hunne wijze hetzelfde denkbeeld, als waarop de schijfinrichting in Denemarken berust, (blz. 191 en 192) Ongetwijfeld verdient het laatste stelsel in vele opzichten de voorkeurdoor het gebruik van steviger en meer weerstand biedende materialen is de duurzaamheid en de goede werking der inrichting beter en langer verzekerdook het aanwijzen der getroffen plaatsen op de schijf geschiedt daarbij beter en zonder eenig gevaar, ter wijl ook de inrichting van het z. g. schijvenhuisje een belangrijke verbetering moet worden geacht; het maken van een barrière en het aanbrengen van een spionspiegel zijn echter onafhankelijk van het stelsel en ook in toepassing te brengen bij het stelsel W. Intusschen is het stelsel V nog voor enkele niet onbelangrijke verbeteringen vatbaarvooreerst schijnt het niet practisch het aanwijs bord, dat boven den waarnemingspost uitsteekt, volkomen gelijk te maken aan de schijf, waarop geschoten wordt, aangezien dit nood wendig aanleiding tot vergissingen moet geven van de zijde van den schutter, die allicht de beide volkomen gelijke schijven met elkander zal verwisselen, waartegen door toezicht niet kan worden gewaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 272