263 daarvoor gebruikte grondstoffen als alle andere onkosten, werkloonen, enz., al worden die niet feitelijk uitbetaald, in rekening brengen en doet men dit, dan komt men zeker op een prijs van minstens f 325 de geheele inrichting kost dus in Indiëmatig berekendzeker minstens f 400. Nu is de infanterie van het Indisch leger verdeeld over ongeveer 100 garnizoenen; laat men de garnizoenen van minder dan een compagnie, waar men de inrichting desnoods zou kunnen missen, buiten rekening, dan blijven er een 50tal over, waar zij moeten worden gemaakt; op 4 per garnizoen rekenende, wat zeer matig is (voor garnizoenen als Batavia en Meester Cornelis zijn er minstens 10 noodig), komt men dus tot een som van 50 X 4 x f 400 f 80000, die voor een algemeene invoering noodig zou zijn. (1) Men moge nu al de beschikbaarstelling van eenig geld voor de schietoefeningen noodzakelijk en volkomen gerechtvaardigd achten, zulk een som, al wordt die over eenige jaren verdeeld, is toch zeker voor het oogenblik een te hooge eisch, die een zeer geringe kans heeft om ingewilligd te worden. Het is echter niet onmogelijk, door het aanbrengen van eenige vereenvoudigingen de inrichting, die op zichzelf beschouwd zeker zeer goed is, goedkooper te maken; bepaald noodzakelijk is b. v. het schijvenhuisje niet en door het plaatsen der schijven elk op een onderstel dat over Decauville spoor loopt (dus een dubbel spoor) zou het geheele onderstel eveneens goedkooper wordenook een houten raam, in den geest als bij het stelsel W, is wellicht met goed gevolg aan te wendengoedkoop is dat zeker, voorwaar een aanbe veling van belang. Intusschen is naar mijne meening de gevolgde richting niet de eenige en ook niet de beste, weg, om tot het wegnemen van de bestaande nadeelen en dus tot verbetering van den toestand te ge raken, hetgeen o. a. ook daaruit kan blijken, dat elders, waar het behandelde vraagstuk reeds lang geleden aan de orde was, die weg niet is ingeslagen. (1) Laat men ook de garnizoenen ter sterkte van één compagnie buiten rekening en stelt men de benoodigde inrichtingen op 6 per garnizoen, dan bedragen de onkos ten nog 25 X 6 X 400 f 60000.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 274