265 - als men rekenen moet op schijven van 2.5 M. breed en 1.7 M. hoog; de draaischijf zou b. v. zeker met haar oppervlak van 2 X 1.7 x 2.5 8.5 M2. al vrij onhandelbaar worden; in allen gevalle zou het raamwerk steviger moeten zijn en de kosten niet onbelangrijk doen stijgen. Yan de toepassing dier inrichtingen moet dus om der kosten wille wor den afgezien, hetgeen trouwens geen groot bezwaar is, daar men zonder deze toch kan gebruik maken van waarnemingsposten in den grond. Om verschillende redenen is het derhalve noodig uit te zien naar een inrichting, welke eenvoudigheid paart aan practische bruikbaar heid en met geringe middelen in het leven geroepen kan worden. Het beste wordt aan die eischen voldaan door inrichtingen in den geest van het Fransche reglement (zie blz. 180); de veiligheid is hierbij afdoende verzekerdalle schijven kunnen gebruikt worden en bijzondere inrichtingen zijn daarbij niet noodig; voor het vuren op de beweegbare schijf behoeven niet zooals nu afzonderlijke in. richtingen te bestaan, aangezien men schijven van uit de loopgraaf kan opsteken en bewegen, hetgeen ook met plotseling verschijnende en verdwijnende doelen kan geschieden. De inrichting van den waarnemingspost, zooals die op PI. I, fig- 1, 2,3 en 4 is aangegeven, moet evenwel voor een algemeene invoering te kostbaar worden geachteen berekening toch van bevoegde zijde heeft doen zien dat die zou komen te staan op ongeveer 60 per strekkende M., en zonder bedekking van boven op ongeveer f 50, waarbij evenwel gerekend is op stevig raamwerk, bekleeding van djatiehout en een zorgvuldige afwerking. Die inrichting kan evenwel veel vereenvoudigd worden; eerstens is een bovenbedekking evenals bij onze tegenwoordige waarnemings posten onnoodig; de diepte van de ingraving kan derhal ve verminderd en ook de breedte tot op ongeveer de helft teruggebracht worden op den bodem heeft men geen hout noodig, dit kan door ingestampt puin of grint worden vervangen, terwijl ten slotte de wand aan den kant der schijf niet bekleed behoeft te worden, maar evenals in Oostenrijk onder een helling van ongeveer 1 op 2 kan worden af gegraven, waardoor tevens het voordeel verkregen wordt dat de schijven beter in het gezicht komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 276