270 boekwerken voorzien, alléén met die uitzondering voor de boekerij te Salatiga, dat deze eenige werken rijker dan de andere is, die speciaal het wapen der cavalerie betreffen. Met deze weinige aanteekeningen stappen wij op het gebied der militaire boekerijen van het algemeene terrein af en gaan er toe over èn de garnizoensbibliotheken èn de bibliotheken van het Depar tement van Oorlog meer van naderbij te beschouwen. De garnizoensbibliotheken. De oprichting ervan dateert van het jaar 1849 (1). Een factuur (1) Het betrekkelijk schrijven van den Minister van Koloniën Baud aan Zijne Excellentie, den Minister van Staat, Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië zegt dienaangaande dat de samenstelling van de hierbedoelde bibliotheken of veeleer de grondslagen voor deze boekerijen niet zonder veel moeite waren tot stand gebracht en dat van de zijde van den Minister alsnu met belangstelling zou worden voortgegaan, om dezelve te completeeren, om dusdoende allengskens voor het leger goede en nuttige boekerijen daar te stellenvoorts dat bij de uitgezonden boeken niet waren gevoegd de gevraagde 4 teeknendozen [sic!] 12 paren driehoeken, 4 duimstokken, 1 zak boussole en 1 meetketting, dat evenwel getracht zou worden deze voorwerpen onder de eerste suppletie te be grijpen, doch dat daarentegen twee geographische kaarten in eene bibliotheek onmisbaar waren uitgezonden [opgeplakt], dewelke zeker welkom zouden wezen, vooral de kaart van Azia, die voor het tegenwoordige voor eene der beste gehouden, expresselijk uit Engeland ontboden was geworden. Tot zoover des Ministers ontboezemingen. Dat voorts die kaart van Azia in die dagen heel wat beteekende, bewijst de fac tuurlijst, alwaar wij het navolgende opgeteekend vonden the Map of Asia to Colonel Alexandre Allan M. P. one of the directors H. E. India company, 8 sheet 5, published bij Arrowsmith79.60 voor het linnenplakken, en rollen en gevernist17.00 te zamen f 96.60. Alle andere prijzen, voor eenen boekhandelaar in het jaar 1886 om te watertanden, waren naar rato, b.v. w de Koninklijke Beijersche topographische voorschriften. f 14.05 Lisbenne et Sauvane. Bibliothèque historique et militaire. 61.40 Bosscha. Neerlands heldendaden„20.10 Yan Kerkwijk. Vestingbouw. 15.95 Bousmard. Essai général de fortification etc25.30.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 281