272 6. Spectateur militaire 7. Militaire Spectator; 8. Militaire Gids 9. Indisch militair tijdschrift; 10. Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap; 11. Bijblad op idem en 12. Verslagen, Rapporten en Memoriën omtrent militaire onderwer pen van het Nederlandsche leger. liet laatstbedoelde werk wordt gratis verstrekt. Op de keuze nu der genoemde tijdschriften valt weinig of niets te zeggen; alleen kan het misschien overweging verdienen, om dat geographisch tijdschrift af te schaffen en voor de daardoor vrij val lende gelden eene Internationale Militaire Revue te nemen. Volle digheidshalve zij hier vermeld, dat boven en behalve de genoemde tijdschriften eene enkele maal een nieuw uitgekomen boekwerk ver strekt wordt. Eene andere vraagt rijst intusschen, of ten koste van de innerlijke waarde der garnizoensbibliothekener niet te veel aanwezig zijn en of het niet beter ware Batavia, Willem I, NgawiSoerakarta, DjokdjakartaTjilatjap, Padang-Pandjang en Lahat van hunne mi litaire boekerijen te ontlasten om de daardoor vrijvallende f 1200 'sjaars te besteden tot verbetering van de overige. Kan het namelijk den lezer veel schelen, of hij eene militaire Revue, die den len Januari in Europa verschijnt en die hij nu te Ngawi, uit Hgawi's eigen bibliotheek, den 15en Maart in lezing ontvangt, in den vervolge eerst van uit Salatiga den 15en April zal bekomen? Wij gelooven het niet en wij houden het er voor, dat dezelfde lezer liever die periodieken een paar maanden later, maar dan ook in wat grooter verscheidenheid in lezing zal ontvangen. Beschouwen wij thans van naderbij De bibliotheken van het Departement van Oorlog. Deze aanzienlijke boekerijen bevinden zich alle te Batavia. Eene beduidende som, hiervoren reeds genoemd, geeft gelegenheid, om den inhoud van elke bibliotheek met de vorderingen der wetenschap nagenoeg gelijken tred te doen houden. De bibliotheek van de IIe afdeeiing van het Departement van

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 283