274 kan zijn een gepeusionneerd of een voor den actieveu dienst onge schikt verklaard officier, dan wel een militair ambtenaar; zijn adjunct een onderofficier-schrijver. Na her, ordenen van alle boekwerken behoort voorts een catalogus in het licht te verschijnen, die voor ieder officier tegen een matigen prijs verkrijgbaar moet zijn en waarvan een exemplaar aan iederen militairen commandant moet worden ver strekt. (1) Om de drie of zes maanden dienen er supplementsbladen op den catalogus te verschijnen, die desnoods bjj algemeene order kunnen worden uitgegeven. Ieder officier (die niet op Borneo, Celebes of in de Molukko's is) moet wijders kunnen beschikken over de in de groote militaire bibliotheek te Batavia aanwezige boekwerken, welke hem, evenals zulks in Nederland geschiedt, door tusschenkomst van den militairen commandant franco moeten worden toegezonden. De expeditie van de boekwerken is bij het Nederlandsche leger aldus geregeld Ieder officier zendt zijne aanvraag rechtstreeks aan het Ministerie van Oorlog in, onder het adres: „Aan het Departement „van Oorlog (Commissie voor de Bibliotheek) te 's Hage.De bibliothecaris verzendt daarop het gevraagde werk in dubbelen omslag van kardoespapier en voegt daarbij een bon, waarop het verzonden werk vermeld staat. Terwijl op den buitensten omslag het adres wordt geschreven van den korpschef van den betrokken officier (aan wien het pakket als „dienstzaken" toegezonden wordt), vermeldt de binnenste enveloppe den naam van den aanvrager, aan wien dus de chef het boekwerk doet toekomen. Deze laatste, die gedurende een maand over het boekwerk beschikken mag, zendt alsnu binnen 24 uren de zoo even genoemde bon, door hem geteekend, alweder recht streeks aan den bibliothecaris, terwijl hij, na gemaakt gebruik, eveneens (1) Evenals zulks in .Nederland door de G-ebroeders van Cleef te 's Gravenhage geschiedt, kan ook hier het Departement van Oorlog zich in deze van arbeid ontlasten, door zich met een boekhandelaar te Batavia te verstaau. Een catalogus der bibliotheek van het Departement van Oorlog te 's Gravenhage, die meenen wij ons te herinneren ruim 5500 boekwerken bevat, is bij de Gebroe ders van Cleef voor 2 verkrijgbaar, terwijl elk supplementsblad, aan éénen kant bedrukt, om de betrekkelijke vervolgnummers in den met witte vellen doorschoten catalogus te kunnen opplakken, 15, 10 of 5 cents kost, al naargelang dat blad één vel, een half vel of een kwart vel druks beslaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 285